Uluslararası İzmir Festivali 25 Yaşında

Sosyal Ağlarda Paylaş:

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali'nin 25'incisi, İngilizlerin dünyaca ünlü Philharmonia Orkestrası eşliğinde, şef Esa Pekka Salonen yönetiminde, piyanoda Gülsin Onay'ın sahne aldığı açılış konseriyle başladı.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen festivalin açılış konserinden önce konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye olarak kentin kültür sanat altyapısını geliştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Ayavukla Kilisesi'nin de ilk kez festival çerçevesinde 19 Temmuz'da bir etkinliğe sahne olacağını kaydeden Kocaoğlu, sanatsal etkinliklere önem verdiklerini söyledi. Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, ''İzmir'in, sanat ve sanatçıların buluştuğu, yaşadığı bir kent'' olduğunu belirtirken, İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper de festivalin daha da yükselmesine gayret ettiklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Philharmonia Orkestrası eşliğinde, şef Esa Pekka Salonen yönetiminde, piyanoda Gülsin Onay'ın sahne aldığı konser sunuldu. Festival, etkinliğin 25. yılı olması, Orkestra Şefi Esa Pekka Salonen'in ilk kez 25 yaşında bu orkestra yönetmesi ve Gülsin Onay'ın 25. sanat yılı dolayısıyla konuklar tarafından 25 kez alkışlanarak başlatıldı. İKSEV'in 1987'den bu yana aralıksız düzenlediği festival 20 Haziran-21 Temmuz 2011 tarihleri arasında çok sayıda sanatçı ve toplulukları konuk edecek. İKSEV, bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesince restore edilen Ayavukla Kilisesi, Bornova Amfi Tiyatro ve Çeşme Kervansaray'ı ilk kez festival mekanı olarak kullanacak. Program takvimine: www.iksev.org adresinden ulaşabilirsiniz…

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.