Türkiye'nin 'Yaşayan İnsan Hazineleri'

Sosyal Ağlarda Paylaş:

                                                                                       

 

Birleşmiş Milletler, UNESCO’nun somut olmayan kültür mirası çalışmaları kapsamında, Türkiye'nin 2010 yılı “Yaşayan İnsan Hazineleri” adaylarını belirledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'nün cam boncuğu, ebru, tezhip, dokumacılık, bağlama, kıspet ve sipsi yapımcılığı, yazma sanatı, çini sanatı gibi alanlarda seçtiği 16 isim, çeşitli yayınlarla dünyaya tanıtılacak.

Aralarında değerli üyelerimiz Neşet Ertaş, ve Veli Aykut’un (Dertli Divani) da bulunduğu bu usta isimler çeşitli yayınlarla dünyaya tanıtılacak. Bu kişilerin, tüm dünyanın ortak mirası olmaları sağlanacak.

2010 yılı adayları Türkiye'nin 2010 yılı "Yaşayan İnsan Hazineleri" adayları şu isimlerden oluştu: Neşet Ertaş (Abdallık Geleneği-Halk Ozanlığı), Yaşar Güç (Anadolu'da icra edilen hortlama kaval-dilli dilsiz), Halime Öğüt (Anadolu'da yaşayan sipsi ve dilsiz kaval), Mahmut Sür (Cam boncuğu), Mehmet Gürsoy (Çini sanatı), Emine Karadayı (Dokumacılık ve doğal boyamacılık), Cemil Kızılkaya (Yazma sanatı), Maksut Koca (Feryadi)  (Âşıklık), Ali Rıza Ezgi (Âşıklık), Veli Aykut (Dertli Divani) (Âşıklık-Zakirlik), Mehmet Bedel (Sipsi yapımcılığı ve icrası), Bekir Tekeli (Bağlama yapımcısı), İrfan Şahin (Kispet yapımcısı), Uğur Derman (Tezhip), Hasan Çelebi (Hüsn-ü Hat), Fuat Başar (Ebru sanatçısı).

 

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.