Türk Müzik Arşivi İnternette

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Türk müziğinin nota arşivi internet ortamına aktarıldı, 70 binden fazla eser, bilinen bütün versiyonları ile 250 bin sayfalık arşiv halinde internete taşınmış oldu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Klasik Türk Müziği Yönetmenliğince hayata geçirilen, ''Türk Müzik Kültürünün Hafızası'' projesi ile Türk müziğinin nota arşivi internet ortamına aktarıldı: http://www.sanatmuziginotalari.com/

Türk Müziği’nin çeşitli kollarına ait repertuarın yazılarak kaydedilmiş kısmı, şimdiye kadar tek bir havuzda toplanabilmiş değildi. “Türk Müzik Kültürünün Hafızası” projesinin gerçekleşmesiyle, Türk Müziği üzerine çalışan hem Türk hem yabancı bilim ve sanat çevrelerinin yaşadığı sıkıntı son bulmuş oldu.

62 bin 500’ü klasik, dini-tasavvufi ve mehter; 7 bin 500’ü ise halk müziğine ait olmak üzere toplam 70 bin eser ve çeşitli koleksiyonlardaki bütün versiyonları ile 250 bin sayfalık arşiv halinde internete taşındı.

Ajansın Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, bu projenin Türk müzik kültürü açısından tarihi bir çalışma olduğunu, popüler müzik nedeniyle klasik Türk müziğinin ''öksüz'' kaldığını belirtti. Arşivin internete aktarılmasıyla bütün repertuarın bir arada olduğunu ifade eden Kurt, bu projenin paylaşımlarla daha da büyümesini temenni ettiğini söyledi.

Bu kültürel hazinenin açılması ile uluslararası sanat alanında önemli yer tutan Türk Müziği'yle ilgili araştırmalar ve çalışmalar hız kazanmış olacak ve klasik Türk müziği zenginliği dünyaya gösterilebilecek.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.