TRT Müzik Ödülleri 8 Mart'ta Sahiplerini Bulacak

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Bu yıl birincisi düzenlenecek olan TRT Müzik Ödülleri, 8 Mart'ta İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak bir törenle gerçekleşecek.,

TRT Müzik kanalının düzenlediği, 12 dalda verilecek olan TRT Müzik Ödülleri'nin adayları, hem jüri üyelerinin hem de üç ay boyunca TRT’nin web sitesinde düzenlediği ankete katılan müzikseverlerin oylarıyla belirlendi.

Büyük bir titizlikle gerçekleştirilen çalışmalarda yer alan jüri üyeleri ise başkanlığını Atilla Özdemiroğlu’nun (Besteci – Aranjör) yaptığı, müziğe farklı alanlarda hizmet etmiş saygın isimlerden oluşturuldu:  Fuat Güner (Sanatçı), Hakan Eren (Radyo Programcısı – Yapımcı),  İzel Çeliköz  (Yorumcu – Müzisyen) , Necati Göksel (TRT Müzik Kanal Koordinatörü) , Yüksel Aytuğ  (Televizyon Eleştirmeni-Yazar)  ve Zeynep Talu  (Söz Yazarı).

Adaylar Nasıl Belirlendi?

TRT Müzik, web sitesinden üç ay boyunca yayınladığı halka açık oylamada sadece kategori başlıklarını koydu, hiçbir sanatçı ve isim önermeyerek halktan gelen isimleri değerlendirdi. Üç ayın sonunda halkın belirlediği isimler ve jürinin önerileri değerlendirilerek kategorilerde isim listeleri oluşturuldu.

  1. Aşamada belirlenen listelere verilen oylar noter huzurunda değerlendirildi. Jüri her kategoride halkın oylarını esas alarak ilk 10'a giren sanatçılar içinde oylama yaptı (halkoyları ile ilk 10'a kalamayan kişi ya da eserler jüri tarafından dikkate alınmadı). Halkın oyları ile jüri oyları eşit oranda dağıtılarak liste her kategoride 5 adaya indirildi (Eurovision'da son yıllarda kullanılan %50 jüri - %50 halkoyu sistemiyle aynı sistem). Jürinin verdiği puanlarla halkın verdiği puanlar sonucu herhangi bir kategoride eşitlik doğduğunda halkın oylarının çokluğu esas alındı.
  2. Aşamada ise her kategoride belirlenen 5 adaya verilen SMS oyları noter huzurunda değerlendirilerek, jüri oyları ile halkoylarının eşit oranda dağılımı ile belirlenen birinciler yapılacak ödül töreniyle açıklanacak. İki aday arasında puan eşitliği olduğunda halkoylarının çokluğu esas alınacak.

Yapılan bütün bu çalışmaların neticesinde, gerek albümleri gerekse katıldıkları konser ve etkinliklerle 2010 yılı içerisinde başarılı çalışmalara imza atmış müzisyenler ve ses sanatçıları ile müziğe hizmet eden yapımlar TRT Müzik Ödül töreninde ödüllendirilecektir. İşte kategorilere göre adaylar;

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.