TEBRİZ´DEN TOROS´A COŞKUN NAMELER

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Kardeş Türküler’in solisti olarak bildiğimiz ve çok sevdiğimiz, güçlü bir ses Feryal Öney. Yakın bir zamanda solo bir albüm de yapan Öney, her zaman kolektif çalışmanın önemini bilenlerden olduğu için yine boş durmamış ve Cavit Mürtezaoğlu’yla “Tebriz’den Toros’a” ismini verdiği albüme imzasını atmış. Bu zamanlarda böyle ezgilerin peşinde koşmak, bunda ısrarcı olmak büyük cesaret işi.
Cavit Mürtezaoğlu, İran’ın Tebriz şehrinde doğan, Azerbaycan makamlarına Neva makamını Trio olarak ekleyen ve Bakü’deyken “Tebrizim” adlı bir albüm yayınlayan değerli bir müzisyen. İran’da da ‘Senli Günler’ ve ‘Susmam’ adlarında iki albüm çıkaran sanatçının belgesel ve film müziklerinde de imzası var. Feryal Öney ise öncelikle 1996 yılında Azeri müzisyenlerle birlikte hazırladığı ve solistliğini yaptığı “Hardasan-Azeri Şarkıları” (Güvercin Müzik, 1996) albümünde; sonraki yıllarda Kalan Müzik etiketiyle sunulan “Kardeş Türküler”, “Kardeş Türküler-Doğu”, “Vizontele Film Müziği”, “Kardeş Türküler-Hemâvâz”, “Vizontele Tuuba Film Müziği” ve “Kardeş Türküler-Bahar” albümlerinde; aynı zamanda Kardeş Türküler konserlerinde solist / vokalist olarak yer aldı. Şu an Kardeş Türküler projede çalışmaya devam ediyor. Feryal Öney, Bulutlar Geçer konser projesinde seslendirilen şarkıların bir bölümünün yer aldığı “Bulutlar Geçer” albümünü Kalan Müzik etiketiyle yayınladı. Albümde yer alan diğer müzisyenler ise şöyle: “ Arslan Hazreti: kamança, Can Hazreti: tembur, klavye, Selda Öztürk:vurmalı çalgılar, Uğur Küçük: bağlama, Abdullah Şakar: bas gitar, Mehmet Aydın: vurmalı çalgılar ve Abtin Ghaffari:Daf,Tombek.”

Gaf dağından uçmuşuz
Albüme gelirsek; Cavit Mürtezaoğlu’nun yazdığı Al Per (Kızıl Kanat) şiirinden kendisinin bestelediği türküyle başlıyor. Ardından Şah Hataî’nin şiirinden bestelenen Baharriye, olağanüstü bir vokal performansıyla dinleyiciye sunulmuş. Sonra Pir Sultan Abdal’dan Aldı Dert Beni, Mevlana’nın ve Şems Tebrizi’nin şiirlerinden Her Cevrî Çeker Aşk-Moqîm, Şah Fezlullah Nâimî’den Ey Karevan, Yunus Emre’den Aşkın Elinden, Afe Bacı’nın şiirinden Öney’in bestelediği Öğrendim, Bayrek Kuşçuoğlu şiirinden girişle Ali Kimi Yârı Var ile İlla Hû, kaynak kişisi Aşık Daimi olan geleneksel Erzincan türküsü Bozatlı Hızır,, Sultan Sahak’ın Kürtçe şiirinden Câmeye Şadî, Seyyid İmadettin Nesimi’den Sığmazam ve yine Mürtezaoğlu bestesi Âyândâ…Şiirler, sözler, deyişler, nefesler ve bu geniş coğrafyanın hüzünleri, sevinçleri, mecazi aşkları. Anadolu veya Azeri Türkçesi’nde, Kürtçe, Farsça söylenmiş, göğe uzanan nağmeler bütünü Tebriz’den Toros’a… Aslında ne kadar zengin bir kültürel mirasın üzerinde yaşadığımızın göstergesi oluyor bu tür albümler, çoğalması dileğiyle şu sözlerle bitirelim: “Yunus’un sözü/Kan ağlar gözü/Doğrudur sözü/Aşkın elinden.”

Tebriz’den Toros’a/Cavit Mürtezaoğlu-Feryal Öney/Kalan 

UĞUR BİRYOL(ubiryol@gmail.com) 

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.