Son dönemin öne çıkan kadın ozanları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Sezen Aksu, Nazan Öncel, Şebnem Ferah, Aylin Aslım, Göksel ve Sıla.... Hepsinin ortak özelliği kendi hikayelerini ve dertlerini şarkılara döküp söylüyor olmaları. Peki son dönemin öne çıkan genç kadın ozanları kimler?

Gece Gündüz programı bir müzik soruşturması yaptı, müzik sektöründe söz sahibi isimlere sordu. Naim Dilmener, Tolga Akyıldız, Şafak Ongan, Mehmet Tez, Yavuz Hakan Tok, Suat Kavukluoğlu, Eray Aytimur ve Yekta Kopan son yıllarda öne çıkan, kendi söz ve müziğini yazıp söyleyen kadın ozanları değerlendirdi. 

Bu değerlendirmede Melis Danişmend, Çiğdem Erken, Ceylan Ertem, Jehan Barbur, Yasemin Mori, Şenay Lambaoğlu, Sevtap Ünal, Aydilge ve Mehtap Meral gibi müzisyenlerin adı geçti. Bu isimlerin arasından 4 kadın öne çıktı. İşte o isimler... 
 
MELİS DANİŞMEND 
Gazeteci kimliğiyle öne çıkan Melis Danişmend listede adı sık geçen kadın ozanlardan. üçnoktabir adlı bir müzik grubuyla bir süre çalışan danişmend, 2010'da kendi hikayelerini anlatmaya karar verdi ve ilk solo albümü "Daha Az Renk"le samimi ve sıcak bir başlangıç yaptı... 
 
ÇİĞDEM ERKEN 
Akademisyen kimliğiyle öğrenci de yetiştiren Çiğdem Erken, müzik çevrelerinin onayını alan isimler arasında. 2011'de ilk albümü "Kız Kafası"nı çıkaran Erken, kadınlık hallerini cesurca sözlerine ve notalarına taşıyor. 
 
CEYLAN ERTEM 
''Soluk'' ve "Ütopyalar Güzeldir" albümleri ile Ceylan Ertem başarısı tescillenen bir diğer isim. Ertem, şarkılarında aşk ve hayatla ilgili endişe ve kaygılarını paylaşmaktan çekinmiyor. 
 
JEHAN BARBUR 
Çıkan sonuç, son 3 yıla "Uyan" "Hayat" ve "Sarı" olmak üzere 3 albüm sığdıran Jehan Barbur'un da istikrarlı bir şekilde yükselişte olduğu yönünde. Barbur, hayranı olduğu Bülent Ortaçgil gibi derdini daha sakin ve sade anlatan yorumculardan. 
 
Haber Kaynağı:http://www.ntvmsnbc.com
Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.