Son dönemin dikkat çeken müzisyenleri

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Hayko Cepkin, Mabel Matiz, Genç Osman... Gece Gündüz ekibinin yaptığı müzik soruşturmasında 3 isim öne çıktı.

Daha önce son yılların öne çıkan kadın müzisyenlerini değerlendiren program, bu sefer erkek müzisyen ve müzik gruplarını masaya yatırdı. 

Müzik sektörünün önde gelen isimleri Naim Dilmener, Tolga Akyıldız, Şafak Ongan, Yavuz Hakan Tok, Suat Kavukluoğlu, Eray Aytimur ve Yekta Kopan'ın değerlendirdiği genç müzisyenler arasında bakın hangi isimler öne çıktı... 

Bir döneme damga vuran ve hala da çok sevilen Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok, Erkin Koray, Barış Manço, Cem Karaca, Orhan Gencebay, Mazhar Alanson ve Teoman gibi isimlerin ortak özelliği, kariyerlerinin en başından beri şarkılarında kendi hikayelerini anlatıyor olmaları. Kendilerine has bir müzik dili oluşturan, şarkı sözleri, sound'ları, hal ve tavırlarıyla Türkiye'yi etkileyen bu müzisyenler kendilerinden sonra gelen kuşaklara da ilham verdi. 
 
Can Bonomo, Mabel Matiz, Hayko Cepkin, Cem Adrian, Ogün Sanlısoy, Emre Aydın, Yaşar Kurt, Mehmet Erdem, Genç Osman, Gökcan Sanlıman gibi müzisyenler ise, yeni kuşağın öne çıkan hikaye anlatıcıları. 
 
Gece Gündüz'ün yaptığı müzik soruşturmasında ise özellikle 3 isim öne çıktı. 
 
MABEL MATİZ KONUSUNDA HERKES HEM FİKİR 
Kendi adını taşıyan ilk albümünde, farklı sözleri ve zengin melodik anlatımlarıyla dikkat çeken Mabel Matiz, herkesin söz birliği ettiği isim oldu. Teoman, Göksel ve Ceylan Ertem gibi müzisyenlere şarkılar da veren Matiz, 2. albümü "Yaşım Çocuk"u geçtiğimiz günlerde yayınladı. 
 
Mabel Matiz: "Kalbini ve ruhunu sınırlamayan ve bunu bütün çıplaklığıyla yaşayan ve bütün bunları eserlerinde olduğu gibi ortaya koyan bütün şarkı yazarları, sanatçılar ve şairler ve sinemacılar beni hep etkilemiştir. Onlardan ilham alıyorum. Son albümüm "Yaşım Çocuk" da yine çok fazla hikayeyi bünyesinde barındırıyor. Toplum olarak geçirdiğimiz ortak süreçleri, olayları anlatan şarkılar da var, çok daha kişisel, benim kendi içimde görüp, geçirdiğim birçok hikaye anlatan şarkılar da var. Uzun süredir aşık olmayan birinin şarkıları da var yer yer albümde." 
 
YILLAR SONRA GELEN GENÇ OSMAN 
Genç Osman, Mavi Sakal grubunun solistliğini üstlendiği 90'lı yıllarda etkileyici yorumuyla dikkat çekmişti. Gruptan ayrıldıktan sonra ortalarda uzun süre görünmeyen sanatçı, tamamen kendi şarkılarından oluşan ilk solo albümü "Gökyüzü Masmavi"yi 2012'nin son günlerinde yayınladı. Albüm, yayınlanır yayınlanmaz müzik çevrelerinin onayını aldı. 
 
Genç Osman: "Aradan geçen 15 yıl içinde yaşadıklarımı, birikimlerimi, hislerimi anlattım. Bir adamın gitarla çalıp söylediği, anlattığı hikayelerden oluşuyor albüm." 
 
HAYKO CEPKİN YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRDI 
Hayko Cepkin kendine has yorumu, zengin lirik ve melodik yapılı şarkıları, hal ve tavırlarıyla son yılların en konuşulan isimlerinden biri... 2012'nin son aylarında yayınlanan yeni albümü "Aşkın Izdırabını..." da sanatçının müzikteki yerini git gide sağlamlaştırdığının bir göstergesi." 
 
Hayko Cepkin: "Bu albümde aşkla ilgili bütün klişeleri bir kenara atıp, meselenin başka boyutlarını sorgulamak, dinleyicileri biraz ters köşeye yatırmak, şaşırtmak istedim. Bana müzikte en çok ilham veren şey, hem kendimi hem de dinleyicilerimi şaşırtabilme duygusu. Yaptıklarıma önce kendim şaşırıyorum, sonra dinleyicilerim de benzer tepkiler verirse mutlu oluyorum." 
 
ÖNE ÇIKAN 3 MÜZİK GRUBU 
Gece Gündüz'ün yaptığı müzik soruşturmasında, son yılların öne çıkan müzik grupları arasında Neyse, Flört, Kreş, Multitap, Gren, Pinhani, Malt, Vera, Portecho, TNK, Kırıka, Tnk Trampet, Büyük Ev Ablukada, 123, Nada, Seni Görmem İmkansız, Nemrut, Model ve Gece'ni adları geçti. Bu gruplar arasında öne çıkan 3 grup ise şöyle sıralandı. 
 
'NEYSE' ZİRVEDE 
"Be the Band" müzik yarışmasının ilk galibi Neyse, oylamada en öne çıkan grup oldu. Babajim Records'tan çıkan ilk albümleriyle iyi bir çıkış yapan grup, sağlam soundları, eşitsizliğe karşı çıkan sözleri ve sahne performanslarıyla dikkat çekiyor... 
 
Neyse'nin solisti Selim Kırılmaz: " Rock müzik bitti, artık bambaşka şeyler çıktı denen bir piyasada, bu sade enstrümanlarla, en sade şekilde, duyguyu ve samimiyeti aktarmak nasıl mümkün olabilir, nasıl yapılabilir'in peşinde olduğumuz için, bunu da kıymetli bulan kişilerin sevecekleri bir müzik yapıyoruz. " 
 
MODEL, KISA SÜREDE POPÜLER OLDU 
Neyse grubunu, başarı grafiğini kısa sürede yükselten Model takip ediyor... Grubun "Değmesin Ellerimiz", "Pembe Mezarlık" ve "Bir Melek Vardı" gibi şarkıları hit oldu. Grup, Kral TV başta olmak üzere birçok yerden "En İyi Grup" ödülünü aldı. Model grubu, şarkılarında kullandığı fantastik metaforlarla dikkat çekiyor. 
 
Model üyesi Can Temiz: "Aslında şarkılarımızda günlük yaşadığımız ilişkilerden, yalnızlıklardan, hayal kırıklıklarından, aşk acılarından bahsediyoruz ama bunu metaforlarla süslemek, hayal dünyasına ait öğelerle bezemek çok hoşumuza gidiyor. " 
 
KREŞ, SESSİZ İLERLİYOR 
Adı sıklıkla telaffuz edilen bir diğer grup, bir müzik yarışmasında kazandıkları birincilikle sektöre adım atan Kreş oldu. İlk albümleri "Zaman Yok"u 2007'de çıkaran grup, 2011 tarihli "Çıplak"la alternatif sularda büyük beğeni kazandı. 
 
Kreş'in solisti Serkan Ferat: "Ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu kaos ortamını ve kişisel olarak hepimizin modern hayatta girdiğimiz biraz çıkmazlardan bahsediyoruz yeri geldiğince. Dünyayı da gözlemleyerek gördüğümüz ve öfkelendiğimiz şeyleri şarkılarımıza konu etmek istedik." 
 
Ege ve Akdeniz'den, kendi deyimleriyle "üzerinde zeytin biten topraklar"dan ilham alan Kırıka ve son albümleri "Anadolu Beat"le adından söz ettiren Flört de listede kendine yer bulan gruplar arasında.
 
Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25411513/
Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.