“Ska” Müziğinin Efsanesi Geliyor

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Müziğiyle reklam ve sinema filmlerinde sıkça karşılaştığımız, Jamaica’nın halk kahramanı, “Ska”  müziğini pop müzik literatürüne sokan, şarkılarıyla insanlara mutluluk veren, ünlü müzisyenlerin ustası, 79’luk delikanlı Ernest Ranglin, “yolun ortası” adını verdiği müziği ile 25 Kasım akşam, CRR’de!

“Büyük ikramiye kazanırsam caza dönüş yaparım”

1991 yılında yeteri kadar cazla uğraştığına kanaat getiren, cazın etkisini de yitirmeden reggae müziğine yönelen ve “yolun ortası” dediği kendi stilini oluşturan Ernest Ranglin yaşına rağmen hala binlerce kişilik kalabalığı coşturabilen enerjiye sahip bir müzisyen. Ranglin yıllarca caz müziği ile uğraştığını fakat sadece caz yaparak para kazanılamadığını söylüyor ve ekliyor “Büyük ikramiye kazanırsam caza dönüş yaparım”.

Ukuele (gelen hediye)’den gitara müzikal bir hikaye…

Ernest Ranglin, 1932’de Jamaica’da küçük bir kasabada dünyaya geldi. Müzik Ranglin’in doğduğu kasabada yaşamın en önemli parçasıydı. Küçük Ranglin’in kaderi amcalarının ona gitar dersleri vermesiyle değişti. Yeğenlerinin başarılı olacağını önceden anlayan amcaları, ona bir “ukulele” hediye ettiler. Ranglin, bu enstrümanı çalmayı amcalarını taklit ederek öğrendi.

Amerikalı caz gitaristi Charlie Christian’dan etkilenen Ranglin, 16 yaşına geldiğinde şehrin genç ve yetenekli müzisyeni olarak ün saldı. Ranglin’in akıcı, çok yönlü gitar stili ve düzenlemelerdeki başarısı onu “Ska” türünün en aranan ismi haline getirdi.

1964 yılında kaydettiği “My Boy Lollipop” tüm dünyada çok ses getirdi, bu sayede “Ska” kelimesi pop müzik literatürüne girmiş oldu. Ranglin aynı yıl,  Londra’da Ronnie Scott’ın klübünde çalmaya başlayan Ranglin,  İngiliz müzik otoritelerinden tam not alırken, Jamaika’ya döndüğünde artık uluslararası bir yıldızdı.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.