Serap Yağız; 'Bu Dünyaya Lazım..'

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Tiyatro şarkıları albüm tanıtım konseri 1 haziran pazar günü saat 21:00'da BEŞİKTAŞ KÜLTÜR MERKEZİNDE olacak.

 

Basın Açıklaması : 

 

 SERAP YAĞIZ İÇİN TİYATROCULAR,

SES TELLERİNİ AÇTI!

 

Ünlü tiyatrocular, genç Rock’çı SERAP YAĞIZ’in yeni albümünde buluştu..

 

SERAP YAĞIZ; ‘BU DÜNYAYA LAZIM..’

 

Sık sık gerek tek başına gerekse Kardeş Türküler, İlkay Akkaya ve Moğollar gibi sanatçı ve gruplarla konser veren, iki yıl AliAsker’e vokal yapan.. Müzikte kendine Tülay German’ı örnek alan.. Beatles’ı ve Beatles üyelerinin hayata bakışını ise Moğollar’ın efsane gitaristi Taner Öngür’den öğrendiğini söyleyen.. “Yaşadığımız hayat, savaşlar, açlık, Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeler biçimlendiriyor müziğimi. Bunlara duyarsız kalarak müzik yapamam” diyen Serap YAĞIZ’e üçüncü albümü ‘Tiyatro Şarkıları’nda tiyatro dünyamızın birbirinden ünlü sanatçıları; perdeleri yerine ses tellerini açarak vokal yaptı..

Serap Yağız'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı 'Tiyatro Şarkıları' adlı albümde; 'Lüküs Hayat Opereti', 'Keşanlı Ali Destanı', 'Azizname', 'Zilli Zarife' adlı ünlü oyunlarda yer alan 10 şarkı yer aldı. Yağız, albümdeki parçaları; Erkan Can, Cem Davran, Derya Alabora, Serkan Keskin, Çağlar Çorumlu, Sema Moritz, Sacit Akel ve Tülay Günal adlı oyuncularla birlikte seslendirdi.

Daha önce türkülere yeni yorumlar getirdiği 2008 albümü 'Suların Uğultusu' adlı albümüyle adını duyuran Yağız, son çalışmasıyla ilgili şunları söyledi: "Albüm, yıllardır 'Şeyh Bedreddin Destanı' adlı oyunda rol alan Sacit Akel'i tanımamla şekillendi. O bana 'Neden tiyatro şarkıları söylemiyorsun?' diye sordu. Gördüm ki tiyatro; müzikal olarak da bir derya.. Tiyatro şarkıları onlara emek verenlerindir diye düşünüp parçaları onlarla birlikte okudum. Her şarkıyı bir oyuncu arkadaşımla söyledim"

Siz de bu albümü baştan sona dinleyip, onuncu şarkı da tamamlandıktan sonra diyeceksiniz ki; ‘Serap Yağız, bu dünyaya lazım..’

TİYATRO ŞARKILARI [2014- Seyhan Müzik]: Diye Diye ‘Azizname’ Erkan Can & Serap Yağız (Söz: Aziz Nesin, Müzik: Taner Öngür), Uzatma Sözü ‘Azizname’ Erkan Can & Serap Yağız (Söz: Aziz Nesin, Müzik: Taner Öngür), Giden Ağam Gelen Paşam ‘Azizname’ Çağlar Çorumlu & Serap Yağız (Söz: Aziz Nesin, Müzik: Taner Öngür), Perşembenin Gelişi ‘Azizname’ Serap Yağız (Söz: Aziz Nesin, Müzik: Taner Öngür), Ah Berelim ‘Lüküs Hayat’ Cem Davran & Serap Yağız (Söz: Ekrem Reşit Rey, Müzik: Cemal Reşit Rey), Yazıt ‘Azizname’ Sacit Akel & Serap Yağız (Söz: Aziz Nesin, Müzik: Taner Öngür), Ne Söyle Ne İşit ‘Azizname’ Derya Alabora & Serap Yağız (Söz: Aziz Nesin, Müzik: Taner Öngür), Dünya Senin Be Kalkabak ‘Lüküs Hayat’ Cem Davran & Serap Yağız (Söz: Ekrem Reşit Rey, Müzik: Cemal Reşit Rey), Sinekli Dağ ‘Keşanlı Ali Destanı’ Serkan Keskin & Serap Yağız (Söz: Haldun Taner, Müzik: Yalçın Tura), Biz Dünyaya Lazımız ‘Zilli Zarife’ Sema Moritz & Serap Yağız (Söz: Haldun Taner, Müzik: Arif Erkin)

 

HALK MÜZİĞİ, ROCK SOUNDU VE JAZZ DOKUNUŞLARI

Serap Yağız; Erzurumlu bir baba ile Sivaslı bir annenin kızları olarak 1977 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlköğretimini Başkent’te, lise eğitimini Muğla’da tamamladı. İlk sazını ortaokulda aldı ve sahneye ilk kez Emekçi Kadınlar Günü’nde çıktı. Daha sonra tekrar Ankara’ya dönerek, Kültür Bakanlığı ve TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosu’nda yer aldı. Bu arada yurt içinde ve yurt dışında televizyon programlarına katılarak, birçok konser verdi. 2005 yılında kendi müziğini ve kariyerini oluşturmak için İstanbul’a yerleşti. O günden sonra Taner Öngür ile birlikte hayalindeki müzikal yolu bulabilmek için yoğun bir çaba harcadı.

Serap Yağız anlatıyor: ‘İstanbul’a gelmeden önce TRT Ankara Radyosu Korosu’nda görevliydim. Koro ile birlikte konserlere katılıyordum. Yine böyle bir Ankara konserinde Moğollar grubunun üyeleriyle tanıştım. Onlara müziğe olan tutkumdan ve projelerimden sözettim. Bu konserden iki yıl sonra Balıkesir Zeytinli Festivali’nde Moğollar’la konser verme şansına eriştim. Cahit Berkay “Kız sen büyüdün de bizimle konser mi veriyorsun” diye şaka bile yapmıştı. Sonuçta Taner Öngür ile birlikte çalışma kararı aldık. Bu yüzden İstanbul’a yerleşme kararı aldım. Gerek müzikal anlamda gerekse hayata dair çok güzel şeyler öğrendim Taner Öngür’den..’

Sonrasını Taner Öngür; şöyle anlatıyor: ‘Serap'ın inandığı şeyler vardı; Hayatı boyunca yoğrulduğu kültürü farklı kesimlerden insanlara iletmesi gerekiyordu, tabii ki yüzlerce yıllık geleneği olan Türk Halk Müziği geleneksel olarak yorumlanıp korunmalıydı, fakat bunun yanında Halk Müziği, Rock saundu ve Jazz dokunuşları arasında bir denge bulunabilirdi. İşte biz de ilk albümde bu dengeyi özenli bir şekilde bulmaya çalıştık. Serap, akıcı bir ritim duygusu, kah çağlayan kah nefesli bir yumaşaklıkla sesini kullanarak farklı müzikal çizgiler arasında doğal bir denge yarattı. Rock ve Jazz armonileri, gitar ve bağlama, Beatles tarzı geri vokaller, bir Jazz tenör sax gibi tınlayan duduk, mandolin ve garmon gibi çok farklı müzikal renkler bir potada eridi. Ve ortaya ‘Suların Uğultusu’ çıktı.

Albüm; Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Ruhi Su gibi ozanların yanısıra anonim türküler ve yeni eserlerden oluştu. 50′li yıllardan bu yana Rock formlarıyla Türk Halk Müziği arasında özelliklerinin korunarak denge kurulmuş olması dikkat çekti. Çalışma ayrışmacı bir tavırdan ziyade, Batı Müziği’nin armonik, Türk Halk Müziği’nin ise melodik anlatımını kaynaştırarak kültürler arası ortak öğeleri vurgulayan ve 70′lerdeki müzikal anlayışın izinden doğal bir yol çizdiğini hemen farkettirmekte. Bu albümde çalan starlardan biri perdesiz gitarı ile Erkan Oğur, kabak kamenasi ile Cahit Berkay, piyanosu ile Serhat Ersöz, bağlaması ile Erdal Erzincan’dı.. Vokallerde ise Gülay vardı..

SULARIN UĞULTUSU [2008- Kalan]: Nerelere Koysam (Söz & Müzik: Serap Yağız), Mahsus Mahal (Söz & Müzik: Ruhi Su),Sen Varsın Orada (Söz & Müzik: Aşık Veysel), Bir Çift Turna (Söz & Müzik: Anonim), Dileyaman (Söz & Müzik: Anonim), Güzel Gel Bari (Söz & Müzik: Hatayi), Oy Mendil (Söz & Müzik: Anonim), Sabahtan Uğradım Ben Bir Figana (Söz: Pir Sultan Abdal),Hardasan (Söz & Müzik: Seyid Büstemov), Üşür Ölüm Bile (Söz: Ülkü Tamer, Müzik: Taner Öngür), Bu Alemi Gören Sensin (Söz: Aşık Veysel, Müzik: Taner Öngür), Yoktu Sevgi (Söz & Müzik: Serap Yağız)

 

TANER ÖNGÜR’ÜN GÜNEŞ ÜZERİNE YAZDIĞI ŞARKILAR

‘Ben türküler dinleyerek büyüdüm. Ama sonra türkülerle dünya müziğinin birçok noktada örtüştüğünü fark ettim. Çünkü Jazz ve Rock da başka halkların türküsüydü. Ben de bu müziklerden beslenmeliydim. Bunun yanında Aşık Veysel, Pir Sultan, Hatayi, Ali Ekber Çiçek gibi ozanlarımızı genç dinleyicilerle buluşturmak gibi bir kaygım da vardı. Taner Öngür ile çalışma şansını da yakalayınca, düşlediğim müziği yapmak mümkün oldu. Albümü dinleyen bir çok müzisyen arkadaşımdan, müzisyen büyüklerimden ve müzik eleştirmenlerinden çok güzel tepkiler aldım. Beni sadece türkü değil Jazz, Rock ve Klasik Müzik dinleyen ve icra eden insanların da dinleyebildiğini sevinerek gördüm..’ diyen Serap Yağız; ikinci olarak ‘Güneş Şarkıları’ adlı albümle çıktı müzikseverlerin karşısına..

GÜNEŞ ŞARKILARI [2009- On Air Müzik]: Güneş Olmalı İnsanlar (Söz: Cevat Çeştepe, Müzik: Taner Öngür), Hoşgeldin Güneş ‘Hayko Cepkin ile’ (Söz: İbrahim Coşar, Müzik: Taner Öngür), Beş Yıldız Bir Güneş (Söz: Türkan Sarı Ateş, Müzik: Taner Öngür), Güneşi İçenlerin Türküsü (Söz: Nazım Hikmet, Müzik: Taner Öngür), Serçe (Söz: Serap Yağız, Müzik: Taner Öngür),Güneş Dağı ‘Mor ve Ötesi’nden Harun Tekin ile’ (Söz: Armağan Öztürk, Müzik: Taner Öngür), Güldün mü Güneş Gibi Güleceksin (Söz: Kalendar Sever, Müzik: Taner Öngür), Işık (Söz & Müzik: Taner Öngür), Güneş (Söz: Halil Gürkan, Müzik: Taner Öngür), Bana Umut Veriyor (Söz: İbrahim Yavuz, Müzik: Taner Öngür)

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.