Sanat Rehberi

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Konser turnesi başlıyor!

Albümü Aralık ayında piyasaya çıkacak olan Cem Adrian; beşinci albümünü beş farklı şehirde tanıtacak.

Cem Adrian, iki yıl aradan sonra çıkardığı bu yeni albümünün konserlerinin ilkini; 2 Aralık 2010, Perşembe akşamı Ankara If Performance Hall’da gerçekleştirecek.  Adrian, Ankara’nın ardından 3 Aralık Cuma akşamı Eskişehir Glow’da, 4 Aralık Cumartesi akşamı Bursa Resimli Bar’da, 8 Aralık Çarşamba akşamı İstanbul Ghetto’da ve 10 Aralık Cuma akşamı İzmir Noxx’ta sevenleriyle buluşacak.

‘İstanbul Dünya Müzikleri Festivali’

Kentin tarih boyu Avrupa kültürlerini buluşturan ve besleyen yanlarının sahneye taşınacağını İstanbul Dünya Müzikleri Festivali 3 -17 Aralık’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri arasında yer alan ve geçtiği her şehirde büyük ilgi gören “Golden Routes” projesinin finali, İstanbul’da “WOMIST- Dünya Müzikleri Festivali”yle gerçekleşiyor. Festival, İspanya’dan Ukrayna’ya, Makedonya’dan Macaristan’a, Bosna Herkes’ten Almanya’ya farklı kültürlerin şarkıları, birbirinden ilham alan melodileri ve yerel müziklerini evrensel değerlere ulaştıran sanatçıları buluşturacak.

3 Aralık Cuma günü başlayacak festivalin ilk gününde, İspanyol sanatçı Maria Del Mar Bonet ile Yunan sanatçı Savina Yannatou aynı sahnede olacak. Biri dünya çapında perküsyon ustası, diğeri zamanımızın olağanüstü piyanisti. Burhan Öçal ve Alexey Botvinov, 4 Aralık Cumartesi günü Bach’ın Goldberg varyasyonlarını birlikte yorumlayacak. 10 Aralık Cuma günü de iki sanatçı bol ritimli ve eğlenceli bir Balkan rüzgarı estirecek.

Festivalin son konserinde ise Türkiye’den sanatçı Zülfiü Livaneli ve East West Okestrası, Macaristan’dan Kalman Balogh’un yönetimindeki Los Baloghs Çigan Orkestrası, Almanya’dan Henning Schmidt, Ulrich Meiss, Hagen Matzeit’in müziklerinden oluşan özel bir repertuvar sunacaklar. Festivalin biletlerine Biletix’den ulaşmak mümkün.

Muammer Ketencoğlu ve Balkan Yolculuğu

Rebetiko ustası ve bir müzik gezgini olan Muammer Ketencoğlu Balkan Yolculuğu’na Babylon sahnesinde devam ediyor.

Kuruluşundan bu yana Balkan müziğini moda yaklaşımları dışlayan bir tavırla ele alan Balkan Yolculuğu topluluğu, Balkan coğrafyasının her köşesinden ezgilerden ve pek çok dilde şarkıdan oluşan özel bir repertuarı sahneye taşıyor; hem köy müziği hem de şehir şarkıları ve düğün müziği geleneğinden örnekler seslendiriyor.

Bugüne dek yurt içinde birçok şehirde ve  Bulgaristan, Makedonya,Yunanistan, Almanya, İsrail, Hollanda ve Belçika’da birçok konser veren Muammer Ketencoğlu ve Balkan Topluluğu, 8 Aralık gecesi Babylon sahnesinde olacak.

Sophie Ellis-Bextor büyüleyecek!

Sophie Ellis-Bextor, 10 Aralık’ta Babylon’da İstanbullu hayranlarıyla bir kez daha buluşuyor.

İngiltere’de oldukça popüler olan, vokal ve söz yazarı Sophie Ellis-Bextor, ilk olarak ismini 2000 yılında ‘Spiller-Groovejet’ parçasındaki  vokaliyle duyurmuş ve büyük çıkışını yakalamıştı. “Groovejet”, 2000’de “Yılın Parçası” seçilmişti ve büyük liste başarısı kazanmıştı.

2007 yılında George Michael ‘a turnesinde eşlik eden ve müzik piyasasında şimdiye kadar Groove Armada, Sneaker Pimps ve Freemasons gibi gruplarla da çalışmalar yapan Sophie Ellis-Bextor, 10 Aralık’ta Babylon’da İstanbullu hayranlarıyla bir kez daha buluşacak.

‘The Divine Comedy’ ile tanışmaya az kaldı!

The Divine Comedy 11 Aralık gecesi ilk kez İstanbullu müzik severlerin huzurunda!

‘Indie’ sahnesinin tanınmış isimlerinden Neil Hannon yani yirmi yıllık müzik kariyerindeki ismiyle The Divine Comedy 11 Aralık gecesi ilk kez İstanbullu müzik severlerin huzurunda!

1996 yılı single’ı "Something for the Weekend”den itibaren "Becoming More Like Alfie”, “National Express", "Gin Soaked Boy”, “Generation Sex” ve “The Certainty Of Chance” gibi hitlerle İngiltere, İrlanda ve Fransa’da listelerin uzun süreli konuğu oldu, birçok TV dizisi ve sinema filmini de müziklendirdi.  2000'lerin sonunda ‘The Divine Comedy’ olarak aşina olduğumuz o kendine has tarza kavuştu.

İlk The Divine Comedy albümü “Band goes to Knightwood”u geçtiğimiz bahar aylarında dinleyicilere sunan Hannon ilk kez ziyaret edeceği İstanbul’da solo bir konser verecek. Uzun süredir tanışmak istediği Türk dinleyicileriyle son albümün şarkılarının yanı sıra yirmi yıllık müzikal geçmişinin unutulmaz klasiklerini paylaşacak olan Neil Hannon 11 Aralık gecesi Ghetto sahnesinde.

Yüksek Sadakat Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde

Yüksek Sadakat, yeni albümü öncesi son Kültür Merkezi konseri için 11 Aralık Cumartesi günü Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde dinleyicisiyle buluşacak.

Ocak 2011’de çıkaracağı 3. albümü için hazırlıklarını sürdüren ve vokalde Kenan Vural, gitarda Serkan Özgen, basta Kutlu Özmakinacı, tuşlu çalgılarda Uğur Onatkut ve davulda Alpay Şalt’tan oluşan Yüksek Sadakat’in Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde vereceği konser saat 20:00’de başlayacak. 

Bostancı’da Konserler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Bostancı Gösteri Merkezi Aralık ayında birçok ünlü ismi ağırlamaya hazırlanıyor.

04 Aralık akşamı DJ Suat Ateşdağlı’yla birlikte sahne alacak olan Demet Akalın dinleyenlere farklı bir performans sergileyecek. 17 Aralık’ta Mustafa Ceceli, 18 Aralık’ta da Kıraç hayranlarıyla buluşurken 19 Aralık’ta Türkiye’nin iki önemli rock grubu aynı gün sahnede olacak. Saat 18.00’de Manga, saat 20.00’de ise Mor ve Ötesi hayranlarıyla buluşacak… Konserlerin biletlerini Biletix’ten temin edebilirisiniz.

ABBA The Show, İlk Kez İstanbul’da

Dünyayı kasıp kavuran efsane ABBA grubunun orijinal üyeleri Agnetha Fältskog ve Anni-Frid Lyngstad’ın önderliğindeki ABBA the Show sahnede yaklaşık 20 kişilik bir orkestra ve showları ile 13 Aralık akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde olacak.

ABBA the Show, Royal Albert Hall Londra ve Hollywood Bowl gösteri merkezlerinde kapalı gişe oynamış bir gösteri. Bu yıl Ocak ve Şubat aylarında Avrupa turnesi kapsamında 100 bin seyirciye ulaşmıştır.

13 Aralık’ta sahne alacak bu önemli gösteriye Londra Uluslararası Senfoni Orkestrası’ndan 20 sanatçı  eşlik edecektir.

 

Erkan Oğur - Derya Türkan: Uzaktaki Müzik 

"Fuad" albümüyle başlayan müzikal birlikteliklerini sürdürmeyi hedefleyen Erkan Oğur ve kemençe virtüözü Derya Türkan, ilk düo performanslarıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, 13 Aralık 2010 tarihinde dinleyicileriyle buluşacak.

Geleneksel eserlerin yanı sıra, kendi bestelerini de seslendirecek olan ikili, doğaçlamalar üzerine kurulu performanslarıyla dinleyenleri bekliyor olacak.

"Müzikal mizah"a ne dersiniz?

2008 Yılında TIM Maslak Show Center’da gerçekleştirdiği muhteşem gösterileri ile hafızalarda iz bırakan LE Quatuor 17-18-19 Aralık’ta yeniden izleyicileri ile buluşuyor.

“LE QUATUOR” grubu 20 yılı aşkın bir süredir, yeteneklerini Fransa ve diğer ülkelerdeki kitlelerle paylaşıyor. Gösterileri “müzikal mizah” ya da “mizahi müzik” olarak tarif ediliyor.

2 keman, 1 viyola ve 1 çello sanatçısından oluşan grup, klasik müzik repertuarlarını rock’la, cazla, şarkılarla, danslarla, mim ve komediyle harmanlayarak muhteşem bir gösteri sunuyor izleyicilerine...

“LE QUATUOR”un repertuarında Mozart’ın “Küçük Bir Gece Müziği’nden Brahms’ın “Macar Dansı”na, Ravel’in “Bolero”sundan “Strangers in the Night” ve “Singing in the Rain”e, Fransız şansonlarından rap’e kadar uzanan çok geniş bir yelpaze var.

İsimleri “Kuartet/Dörtlü” anlamına gelen grubun üyeleri Laurent Vercambre (keman), Jean Claude Camors (keman), Pierre Ganem (viyola) ve Jean-Yves Lacombe (çello) bir yandan müzik yeteneklerini sergilerken, diğer yandan da sergiledikleri komik şovlarla farklı bir sahne performansı sunuyorlar.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.