Pink Floyd Şarkıları İnternette Tek Tek Satılacak!

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Dünyaca ünlü İngiliz rock grubu Pink Floyd ile İngiliz müzik şirketi EMI, 10 ay süren mahkeme savaşının ardından tek bir şarkının satın alınarak internetten indirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Müzik endüstrisinin son dönemde en önemli para kazanma yöntemi olan "internetten yasal olarak indirilen şarkılar karşılığında ücret talep etme" uygulaması iki taraf arasında mahkemeye giden anlaşmazlığı doğurmuştu. Pink Floyd üyeleri şarkılarının tek tek satılmasına karşı çıkıp albümlerinin bütün olarak satılması gerektiğini öne sürmüş ve tek tek şarkı satışına izin veren anlaşmalı plak şirketi EMI’yı dava etmişti. 4 Ocak günü varılan 5 yıllık anlaşmaya göre grubun şarkılarının internetten tek tek satın alınması mümkün olacak.
Hayranlarını Rahatsız Edecek
EMI anlaşmanın maddeleriyle veya finansal boyutuyla ilgili açıklama yapmazken, EMI Group CEO’su Roger Faxon ünlü gruba övgüler yağdırdı. Faxon, “Pink Floyd önemli ve etkileyici gruplardan biri. Biz de onlarla çalışmanın ayrıcalık olduğunun farkındayız. Grubun eski ve yeni tutkunlarıyla buluşmasına yardımcı olmaktan memnunuz” dedi. İngiliz The Guardian Gazetesi’nde yer alan haberde, Pink Floyd’un tek bir şarkısının 99 peni (2.3 TL) ödeyerek iTunes’dan indirilebiliyor olmasının, EMI’yı protesto eden Pink Floyd tutkunlarını rahatsız edebileceği belirtiliyor. 200 milyondan fazla albüm satan İngiliz rock grubu 1967 yılından beri EMI’yla çalışıyor. EMI yetkilileri grubun albümlerinin Beatles'dan sonra en büyük maddi değere sahip külliyat olduğu belirtilmiş.

Haber, Pink Floyd'un 1973 yılında yayımladığı, efsanevi Dark Side of The Moon albümünden Money isimli parçasından bir alıntıyla sona eriyor:

"Para bir suçtur. Âdil bir şekile paylaş onu, ama benim ekmeğime göz dikme."

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.