Müzisyenlerin Online Olarak Yapması Gereken 10 Şey

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Online dünya gelişirken müzisyenlerin de yakından takip etmeleri gerektiği bir dünya sanal ortam. E-posta adresleri, kendi web sayfaları dışında çeşitli sosyal paylaşım sitelerini de (Facebook, Twitter…) kullanmalı ve takip etmelidirler.

“musicthinktank.com” sitesinde de bu konuyu temel alarak müzisyenlerin internet üzerindeki iletişimlerini yönetmekle ilgili 10 tavsiyeye yer verilmiş.

1.Hızlı E-posta Tarama

Uyandığınız zaman, belki de günün en iyi zamanıdır. Hemen telefonunuzu veya bilgisayarınızı elinize alın hızlı bir şekilde e-mail taraması yapın. Çok önemli ve acil maillerinizi hemen cevaplayın. Bunu hergün yaptığınız taktirde mailleri görünce hangisi önemli hangisi değil, ne olduklarını hemen anlayacaksınız.

2.Çöp E-Postalarınızı Temizleyin:

Yataktan kalkın, kendinize belki bir bardak kahve veya kahvaltı hazırlayın. Bilgisayarınızı açın, gelen tüm önemsiz maillerinizi temizleyin. Spam’a düşen saçmalıklarla dolu maillerin hepsinden kurtulun ve artık sadece gerçek maillerinizle ilgilenin.

3.Tüm Yeni Twitter Takipçilerinizi Gözden Geçirin:

Twitter aldığınız her yeni takipçi için size bir e-posta gönderir. Bu takipçilerinizi 5 saniye içinde tarayabilirisiniz. Sizi izlemeye alan, profil resmi olmayan, site linki olmayan, hiçbir açıklama yapmayan kişilerin e-postalarını silin ve diğerine geçin. Geri kalan kişilerin profillerine gidin ve kontrol edin. “tweet”lerini tarayın, ilginizi çeken yazıları varsa sizde onları takip (follow) edin. Bu kişiler gerçekten müzik takipçisi ise, sizin hayranınız ise, sizin tarzınızda müzikleri takip ediyorsa veya benzer müzisyenleri… siz de onları takip edin veya hızlı bir şekilde sizi takip ettikleri için direkt mesaj atın. Sizi takip eden herkes için bunu yapın.

4.Twitter Hesabınızı Kontrol Edin

Twitter hesabından yeni yazılan ‘Tweet’leri inceleyin. ‘Retweet’lenen (kişinin yazdıklarını kendi sayfanızda yayınlayın) yazılarınız olup olmadığını kontrol edin. Twitter’da kim senin hakkında konuşuyor temelde bir inceleme yapın. Tweet veya retweet yapan herkese şahsen cevap verin. Kişiler gerçek isminizden, belki site adresinizden, albüm isminden ve benzer özelliklerle sizi arayabilir. Burada amaç sizinle bire bir iletişimde olmak içindir.

5.Facebook’u Gözden Geçirme

Arkadaşlık isteklerini gözden geçirin. Bildirimlerinizi (Notifications), gelen mesajlarınızı kontrol edin. Facebook dünyanızda neler oluyor bir bakın. Twitter takipçilerinizle Facebook arkadaşlık isteklerinin aynı olan kişileri gözden geçirin. Ortak arkadaşlarını var mı? Gerçek bir müzik hayranı, sizin veya benzer bir grubun hayranı mı? Onların isteğini kabul ederseniz, onlara hızlı bir mesaj gönderin veya arkadaşlık isteğinden dolayı teşekkür için duvarına mesaj bırakın. Tüm bildirimleri kontrol edin. Bırakılmış yorumlara cevap verin.

6.Facebook Haber Kaynağını (News Feed) İnceleme

Facebook ana sayfana düşen Haberleri (News Feed) inceleyin. En son aktivitelerin ne olduğunu görmenize yardımcı olur. Beğendiğiniz herhangi bir şeye ve senin grubun tanıtımına yardımcı olabilecek herhangi bir habere yorum bırak ve Beğenme (Likes) koy. Bu tüm arkadaşlarının ekledikleri her şeyin tam listesidir. Yine, yorum ve Beğenme (Likes) bırakın en iyi gördüklerinize. News Feed’lerde yer alan son eklenen haberlerin üstünden geçin. Facebook’a son girişinizden beri gerçekleşen her şeyi gözden geçirin. Burada amaç bire bir iletişimde olmaktır.

7.Facebook Sayfasının Gözden Geçirilmesi

Hayranlar tarafından gönderilen tüm mesajları incelemeyin. Tüm yorumları gözden geçirin. Eğer bir yazı veya bir yorum bırakan varsa herkese cevap verin. Burada amaç sizinle bire bir iletişimde olmak içindir. Bu yeni bir trenddir. Twitter ve Facebook üzerinden hayranları ile konuşmanızı gerektirir.

8.E-Postaya Geri Dönün

Bir e-posta’ya cevap önemlidir.  Gmail kullanıyorsanız ki çok tavsiye edilir... Gmail’de kullanılan maile yıldız koyma sistemi önemlidir. Seçtiğiniz e-postalarınızı daha sonra takip edebilmenizi kolaylaştırır.

9.RSS’le Düşen Haberleri Gözden Geçir

Google Reader veya RSS Reader’ı gözden geçirin ve ilk incelemede gözünüze çarpan önemli yayınları inceleyin. Yeni, ilginç ve önemli konulara bakın. RSS, sitelerin her birini ziyaret etmek zorunda kalmadan, favori web sitelerinize eklenen yeni içerikleri takip etmeniz için hızlı bir yoldur. Sizi ilgilendiren yeni yazıları bulduğunuz zaman sadece o web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Diğer müzisyenlerin ne yaptıklarını görmek için web site veya bloglarının RSS’lerini ekleyin ve gözden geçirin.

10.Web Veya Blog İstatistiklerinizi Kontrol Edin

Genelde sanatçıların çoğu bunu yapmıyordur. Ancak bu konu çok önemlidir, ihmal etmeyin! İstatistikler hayranlarınızın sizi sevip sevmediğini gösterecektir. Neredeler ve nereye gidiyorlar? Birkaç günlük istatistiklere bakın: Toplam trafik (giriş çıkış), en çok ziyaret edilen ve okunan yerler, site içerisinde en çok arananlar ve sizin sitenize ulaştıran arama trafiği… “Google Analytics”, web sitenizde kullanmak için harika bir ücretsiz web istatistikleri aracıdır. Sayılar, yalan söylemez, bu yüzden onlara dikkat edin.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.