Müzikte Korsanlık Devri Resmen Bitti

Sosyal Ağlarda Paylaş:

İnternet üzerinden müzik hırsızlığı devri resmen bitti. Herkesin yasal davranma zamanı. Çünkü dinleyiciler kazandı. Bütün müzik tutkunları ve telif savaşçıları, biliyor musunuz bizim problemlerimizi kim düzletti? Plak şirketleri ve online mağazalar…

“Wired.com” adlı internet sitesinde Paul Boutin simli bir blog yazarının kaleme aldığı makalede Amerika’daki online satışların gelişimi ve bugünkü durumu hakkında bilgi verilerek, artık korsanlığın bitmemesi için hiçbir nedenin olmadığı belirtiliyor;

‘Apple, iTunes Müzik Market’i 2003 yılında piyasaya sürdüğü zaman, çok sayıda şikayet almıştı. Parçalar A bilgisayarı üzerinden satın alınır B cihazı bunu çalmayı kabul etmezdi. Eski internet vatandaşlarına ve dijital haklar yönetimine çok teşekkürler çünkü protestoları işe yaradı.

2009 Ocak ayında Apple, internet müzik deposundaki telif hakkı koruma kılıfını her şarkıdan kaldıracağını duyurdu. Bugün Amazon ve Walmart siteleri, MP3 olarak kodlanan müziği, telif hakkı koruma kilitleri kırılamayacak bir sistemle satarlar.

Birkaç yıl önce, müzik tutkunları, parçalarda iTunes’un 128-Kbps çözünürlük kullanma fikrini reddetmişti, hatta bu uygulama, CD’de bulunan bant genişliğine benzerliği için bir testten de geçmişti. Uzmanlar sesin sıkıştırılacağını söylemişti. Bu teklife gelen olumsuz tepkiler sonuç verdi ve ardından online müzik siteleri 256 Kbps ses kalitesi ile hazırlandı. Bu düzende çalan şarkıyı en iyi kulak bile, bir CD’den çalan parçayla ayırt edemez. Eğer hala dijital müziğin sesini sevmeyenler varsa, ancak plak devrine dönerek istedikleri sesi duyabilir. Bunun için de yaklaşık 500 Dolar değerinde bir turntable (plak çalar) almak gerekir; yani bu da bedava değildir.

Online müzik siteleri, şimdiye kadar kaydedilmiş her parçayı taşımadıkları için dijital müziği sevmeyenler biraz daha sıkıntı çekebilirler. Çünkü çok sayıda eski şarkı kataloglarda bulunmamaktadır. Şu an mevcut stok, sanatçıların eski katalogları da dâhil edilerek büyümeye devam ediyor. Örneğin kısa zaman önce The Beatles’ın tüm şarkıları iTunes’a eklendi… Başka bir konu da, bazı sanatçıların şarkıları, sözleşme sınırlamaları nedeniyle her ülkede indirilememesidir. Amerikalılar, örneğin, Daniel Zueras’un 2007 İspanyolca hiti "No Quiero Enamorarme" şarkısınız İspanya için iTunes mağazasından satın alamaz. Buna da kısa zaman da çözüm bulunması beklenmektedir.

Şarkı Satın Almamak İçin Hiçbir Neden Yok

Dinleyicilerin ‘Müzik artık bedava olmalı! Bu bir sanattır!’ şeklindeki tepkilerine şu cevap verilebilir. ‘Artık bir şarkı bir dolar bile değil!’ Amerikan perakende satış yapan mağazalar zinciri olan Walmart’ta MP3’ler 64 sent’ten indirilmektedir. Müzik paylaşım sitesi olan Grooveshark’da istediğiniz şarkıyı satın almadan önce denemek için dinleyebilirsiniz. Bir kişinin, müzik dinleme sitesi olan Rdio’dan dinlediği bütün şarkılar için bir ayda toplam ödediği ücret 5 Doları geçmez.

Yani şarkı satın almamak için hiçbir neden yok. Eğer dinleyiciler yasal olmayan yolu kullanmak yerine şarkı satın alırsa, sanatçıya da ödeme yapmaktadır. İnternetten müzik satışı yapan birçok site, her satışın yüzde 70’ini plak şirketine göndermektedir. Sanatçı telif hakkı anlaşmasıyla bu yüzde 70’in yüzde 15’ini alır yani satıştan bir dolar başına 10,5 sent kazanırlar.

Kendi şarkısını yazan ve kendi müzik yayınevi şirketine sahip – giderek yaygınlaşmakta olan bir düzenlemedir- sanatçı “mekanik telif hakkı” için 9,1 sent daha alır. Her şarkı, yasal olarak indirildiği takdirde o sanatçıya 1 dolar başına yaklaşık 20 sent gönderir.

Bu kadar az ücretle satış yapılabildiği ve parçalar yeterli kalitede dinlenebildiğine göre müzik artık satın alınabilir demektir…

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.