MÜYORBİR 2. Hakediş dağıtımı hakkında

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Sayın Üyemiz,

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid 19 salgınının sonuçları ile karşı karşıyayız. Tüm ülkeler salgının doğrudan hayati sonuçları yanı sıra, ekonomik sorunları ile de mücadele etmeye çalışıyor. Ülkemizde de bu durumu en yakıcı şekilde yaşıyoruz. Bununla beraber hepimizin de doğrudan yaşadığı gibi, pandemi en başta kültür- sanat sektörünü sekteye uğratmış; müzik endüstrisinde de çok ciddi sıkıntılar yaratmıştır.

 

MÜYORBİR olarak telif topladığımız başta umumi mahaller olarak tanımladığımız oteller, restoranlar, cafeler vs. olmak üzere bir çok işletme, İçişleri Bakanlığı talimatıyla Mart ayından beri uzun süre kapalı kalmış, bir çoğu halen normal çalışma düzenine geçememiştir. Otellerin bir çoğu bu yıl sezonlarını açamamış, bazıları hiç açamayacak durumdadır. Bu şartlarda bir çoğu telif ödemelerini yapamayacaklarını meslek birliğimize bildirmişlerdir. Ülkedeki ekonomik küçülme sebebiyle, radyo ve televizyon kanallarının reklam gelirlerinin düşmesini öne sürerek telif ödemelerini gerçekleştirmelerinde ciddi sıkıntı yaratmıştır.

 

Bu süreçte T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve çeşitli belediyelerle görüşmeler gerçekleştirerek sanatçılara destek konusunu gündem yapmalarını, uzun zamandır gündemimizde olan özel kopyalama harcı paylarının meslek birliklerine dağıtımını talep ettik. Bu görüşmelerimiz halen devam etmektedir. 

 

Bununla birlikte MÜYORBİR olarak üyelerimizin yaşadığı sıkıntıların da farkındayız. 2020 Mart ayında gerçekleştirdiğimiz birinci dağıtımın dışında dağıtım yapabilmek için tüm çalışmalarımızı tahsilat üzerine yoğunlaştırdık. Geçtiğimiz günlerde de 2. Dağıtımımızı gerçekleştirebildik. Bu dağıtımın tutarı her ne kadar önceki dağıtımlara göre düşük olduysa da bu şartlar altında bir parça da olsa bütçenize destek olabildiğini umuyoruz.

 

Daha sonraki günlerde konuyla ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Saygılarımızla

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.