Kurtalan Ekspres grubunun elemanlarından Oannes Kemer yaşamını yitirdi

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Kurtalan Ekspres grubunun efsane elemanı Oannes Kemer yaşamını yitirdi. Kemer, bir süredir akciğer kanseri tanısıyla tedavi görüyordu.
1950 İstanbul doğumlu Ohannes Kemer (Kemeryan) müziğe çok küçük yaşta ağabeyinin armağan ettiği gitarla başladı ve mahalledeki arkadaşlarıyla grup kurdu. Hiç gitar dersi almadan kendi kendini yetiştirirken, bağlamayı amcalarından öğrendi. Kadıköy Ticaret Lisesi’nde öğrenim görürken Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması’ndaki farklı tekniğiyle, yeteneğiyle dikkat çekti. Gruptaki lakabı ‘doktor’du. Okulla beraber müziği de götürürken Dönüşüm ile Erol Büyükburç’un ‘7 Elçi’sinde yer aldı.
1972’de Kurtalan Ekspres’e katıldı; yaylı tambur, bağlama, gitar çalmanın yanında düzenlemelerin büyük bölümünü de üstlenerek gruba önemli katkı yaptı. Barış Manço’nun simge parçalarından Acıh da Bağa Vir, Ohannes Kemer ile Celal Güven’in ortak bestesiydi.

1974 tarihli Avustralya turnesinin bitiminde, Kurtalan’dan ayrılıp bu ülkeye yaşamaya başlardı ve Gurbet adlı grup kurdu. Çeşitli lokallerde Türkçe müzik yaparak yaşamını sürdürdü. Devamında grubu dağıtıp Türkiye’ye döndü ve bıraktığı yerden Kurtalan’daki görevine devam etti…
1977’de bu kez Londra’ya yerleşip Jennifer Turner’la evlendi ve Aksaray adında bir grupta çaldı...

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.