Klasik Müziğin Efsaneleri Bodrum'a Geliyor

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali programı açıklandı.

9-13 Temmuz tarihlerinde ‘Romantizmden Modernizme’ ana teması ile Bodrum’da düzenlenecek olan festivalde, dünyaca ünlü sanatçılar müzikseverlerle buluşacak.

Festivalin ilk günü dünyaca ünlü bir sanatçı ve orkestrayı bir araya getirecek. Dünyanın en iyi orkestralarından biri olarak kabul edilen Moskova Tchaikovsky Senfoni Orkestrası ile ünlü çellist Mischa Maisky sahnede olurken ikinci gün köklü bir geçmişe sahip olan İngilizlerin Academy of St Martin in the Fields orkestrası, 13 yaşındayken “ Viyana Filarmoni ile konser veren en genç keman sanatçısı” unvanını kazanan Julian Rachlin solistliğinde ilk kez Bodrum’da müzikseverlerle buluşacak.

 “Liszt ve Mahler Anısına”

Macar besteci Liszt, doğumunun 200.yılında D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde anılacak. Liszt Yorumcusu olarak ünlenen Piyano Profesörü ödüllü piyanist Endre Hegedüs, Macarların karizmatik ve ünü dünyaya yayılmış şefleri Ferenc Gabor yönetiminde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Liszt’in 1 numaralı Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

Henüz öğrenciyken Metropolitan ve La Scala’da sahneye çıkabilen ilk Türk olan bas- bariton Burak Bilgili de bu özel gecede yer alarak, ölümünün 100.yılında Mahler’in Lied’lerini yorumlayacak.

Fazıl Say ve Borusan İstanbul Filarmoni ilk kez Bodrum’da

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserinde dünyaca ünlü besteci ve piyanistimiz Fazıl Say yepyeni bestelerini şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde izleyicilerin beğenisine sunacak. Orkestra, Fazıl Say’ın Trompet Konçertosu’nu Gabor Boldoczki (trompet) solistliğinde seslendirirken; Fazıl Say ve Gabor Boldoczki, Shostokovich’in piyano ve trompet konçertosunu birlikte çalacaklar.

Fazıl Say’ın İstanbul Senfonisi adlı bestesinde ise, Burcu Karadağ (ney), Hakan Güngör (kanun) ve Aykut Köselerli (ritm) solist olarak yer alacaklar.

Günbatımı konserleri ile güne müzikal veda…

”Dünyada bir marinada gerçekleştirilen tek klasik müzik festivali” olma özelliğine sahip olan festivalde, bu yıl da Günbatımı Konserleri ve Gece Konserleri olmak üzere toplamda yedi konser yer alacak. Bodrumlu müzikseverlerin yakından takip ettiği Günbatımı Konserleri festivalin ikinci, üçüncü ve son günlerinde saat 19:00’da marina içindeki anfi-tiyatroda ücretsiz olarak izlenebilecek.

İlk günbatımı konseri farklı yorumları ile beğeni kazanan Rahşan Apay (çello) ve ünü yurt dışına taşan; besteci, şef ve piyanist S. Tuluğ Tırpan (piyano) tarafından verilirken, ikincisi ise yurt dışında elde ettiği başarılarıyla adlarından sıklıkla söz ettiren Borusan Kuartet tarafından yapılacak.

Azeri piyanist Terane Abbaszade’nin piyanosuyla eşlik edeceği, uluslararası ödüllere sahip soprano Pervin Çakar ise Leyla Gencer Anısına seslendireceği eserlerle özel bir kapanış konseri gerçekleştirecek.

Konser gelirleri Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanacak…

Bu yıl yedincisinin düzenleneceği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festival konserlerinin tüm geliri, Tohum Otizm Vakfı ile yapılan işbirliği kapsamında, Vakıf’ta öğrenim gören otizmi olan çocuklara eğitim materyali desteği sağlanması ve özel eğitim öğretmenlerinin eğitimine katkı için kullanılacak.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.