İTÜ'den Neşet Ertaş'a Fahri Doktora

Sosyal Ağlarda Paylaş:

UNESCO’nun “yaşayan insan hazinesi” ilan ettiği ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’a İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından “fahri doktora” unvanı verildi.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın girişimiyle verilen fahri doktora töreni için Ayazağa yerleşkesindeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Törende konuşan Rektör Prof. Muhammed Şahin, türküleriyle büyüdükleri Neşet Ertaş’ın içinde yetiştiği müzik geleneğini yaşatıp geniş toplum kesimleriyle buluşturduğunu, yaşayan halk kültürleri kapsamında başlıca kaynak kişilerden biri olduğunu belirtti.

Şahin, Ertaş’ın, kendisiyle bütünleşen özgün bir tavrı temsil ettiğini ve bunun sayesinde Türkmen müzik geleneğini bütün dünyaya duyurduğunu vurguladı.

Hocalara Saygılarımı Sunuyorum

Fahri doktor unvanını Şahin’den alan sanatçı Neşet Ertaş da, “Bu şerefli günde hiç mektebe gitmemiş ben, huzurunuzdayım. İlim ve bilim yuvasında, hocalara saygılarımı sunuyorum” diye konuştu. Törenin ardından Ertaş, aralarında keman virtüözü ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Bölüm Başkanı Prof. Cihat Aşkın’ın da bulunduğu izleyicilere sevilen türkülerinden oluşan bir konser verdi.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.