İKSV'den Gidon Kremer'e Onur Ödülü

Sosyal Ağlarda Paylaş:

IKSV, Gidon Kremer'a yaşam boyu başarı ödülü verdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali’nin, 2003 yılından bu yana verdiği “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” bu yıl, çağımızın en ilham verici ve en saygın kemancılarından Gidon Kremer’e takdim edildi.

Baş döndürücü bir kariyere imza atan günümüzün saygın kemancısı Gidon Kremer’e ödülü, önceki akşam Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilen “Glenn Gould’a Saygı” başlıklı konserinin öncesinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından sunuldu. Sunuculuğunu Tilbe Saran’ın yaptığı gecede şef ve solist Gidon Kremer yönetimindeki Kremerata Baltica Topluluğu, Arthur Vincent Lourié ve Dmitri Shostakovich’in yapıtlarını seslendirdi.

Dünya Prömiyeri

Konserde ayrıca, Gidon Kremer’in aralarında Valentin Silverstrov, Alexander Raskatov, Leonid Desyatnikov ve Stevan Kovac Tikmayer gibi tanınmış bestecilerin de bulunduğu 10’a yakın besteciye verdiği eser siparişinden oluşan, Glenn Gould’a ve J.S. Bach’a adanan “Bach Transkripsiyonları Serisi”nin dünya prömiyeri de gerçekleştirildi.

-GİDON KREMER-
Gidon Kremer, Litvanya'nın Riga kentinde doğdu. İlk keman derslerini 4 yaşında, her ikisi de kemancı olan babası ve büyük babasından aldı. Yedi yaşında Riga Müzik Okuluna girdi ve 16 yaşında Litvanya Cumhuriyeti'nin Birincilik Ödülü'ne layık görüldükten 2 yıl sonra Moskova Konservatuvarında David Oistrakh'la çalışmalarını sürdürdü.
Kremer, 1967 yılının Queen Elisabeth yarışmasının yanı sıra Uluslararası Paganini ve Çaykovski yarışmalarında da birincilikler kazandı. Avrupa ve Amerika'nın en iyi orkestralarının yanı sıra dünyanın en saygın şefleriyle çalıştı.
Yorumlarıyla kendisine uluslararası pek çok saygın ödül getiren yüzü aşkın albüm kaydı yapan Kremer'in aldığı ödüller arasında Grand prix du Disque, Deutscher Schallplattenpreis, Ernst-von-Siemens Müzik Ödülü, Bundesverdienstkreuz, Premio dell Accademia Musicale Chigiana, Triumph Ödülü, UNESCO Ödülü, Saeculum-Glashütte Original-Musikfestspielpreis ve Rolf-Schock Ödülü sayılabilir.
Kremer, 2002'de Kremerata Baltica ile beraber Nonesuch firması için yaptığı After Mozart albümüyle ''En İyi Küçük Topluluk Performansı'' kategorisinde Grammy ödülü aldı.
Aynı kayıt, 2002 sonbahrında Almanya'da ECHO Klassik Ödülü'ne de layık görüldü. 2002-2006 yılları arasında İsviçre'nin Basel kentinde düzenlenen ''Les Museiques'' festivalinin sanat yönetmenliğini de üstlenen Gidon Kremer, 1641 yapımı bir Nicolo Amati çalıyor. Ünlü kemancının aynı zamanda sanatsal hedeflerini anlattığı Almanca yayımlanmış üç kitabı da bulunuyor.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.