Google Zeitgeist 2010: Yılın Yükselen Arama Trendleri

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Google’ın yıllık arama trendlerini listelediği Zeitgeist‘in 2010 sonuçları açıklandı. Hem genel hem seçili ülkelerde en çok aranan popüler kelimelere göre yapılan listelerde bu sene ilk defa Türkiye’ye de yer verilmiş.  Bu liste sayesinde Türkiye’de 2010 yılının popüler anahtar kelimelerini kolaylıkla görebiliyoruz.

Google Zeitgeist 2010′un yerel sonuçlarına göre Türkiye’de en çok aranan kelimelerde ilk 3 sırada Facebook, Mynet, Hürriyet var, 8. sırada ise ülkemizde yayın yasağı kaldırılan YouTube yer almakta. ‘En hızlı araması yükselen ünlüler’ kategorisinde 5. sırada Soner Sarıkabadayı,  6’da Yıldız Usmanova, 9. sırada Tarkan 10. sırada ise Mustafa Ceceli listede yer almaktadır.

Kullanıcıların Google’da dinlemek için hangi sanatçıları en çok aradığına baktığımızda Soner Sarıkabadayı’yı ilk sırada görüyoruz. Ardından Tarkan, Demet Akalın, Mustafa Ceceli, Emre Aydın, İsmail YK ve Ferhat Göçer ilk 7’yi tamamlıyor.

Genel Sonuçlar

Google Zeitgeist 2010′un popüler aramalarında herhangi bir Türkçe izi bulunmazken listenin haberler kategorisinde bir futbol takımımız var: Beşiktaş… Bu yıl Quaresma, Guti ve Allen Iverson ile yabancı basını meşgul eden Beşiktaş haber kategorisinde Haiti’nin ardından 2. sırada.

Zeitgeist 2010′a göre yılın en hızlı yükselen kelimesi Chatroulette olmuş. Bir yazışma sitesinin adı olan bu kelime 17 yaşındaki Rus Andrey Ternovskiy tarafından geliştirilmiş. İkinci sırada ise Apple’ın son gözde ürünü tablet bilgisayar iPad yer alıyor. Üçüncü sırada 16 yaşındaki dünya starı Justin Bieber yer alırken diğer dikkat çeken aramalar ise bedava oyun ve sosyal paylaşım siteleri (8. Twitter, 10. Facebook)

Bu yıl daha fazla kategori ile sonuçların açıklandığı Zeitgeist 2010′un tüm sonuçlarına www.google.com/zeitgeist2010 adresinden ulaşabilirsiniz.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.