GEÇMİŞ OLSUN

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Sağlık durumuyla ilgili bir süredir gündemde olan Türk Pop Müziği’nin ‘Minik Serçe’si Sezen Aksu, pankreasındaki kist nedeniyle operasyon geçirdi.

Doktorların yaptığı cerrahi müdahale ile sanatçının pankreasından alınan parçanın incelenmek üzere patoloji servisine gönderildi.Ünlü sanatçının doktoru Prof. Dr. Orhan Bilge, operasyonun ardından şu açıklamayı yaptı: "Sezen Aksu’nun bir yıldan beri izlemekte olduğumuz ve kontrol incelemeleri sırasında tamamen tesadüfen saptanmış olan bir adet basit pankreas kisti bulunmaktaydı. Geleceğe dönük olası risklerin ortadan kaldırılması gerekçesiyle bu bölgenin çıkarılmasına karar verdik. Pankreas kuyruk bölgesi ile birlikte kistik yapı tümüyle çıkarıldı ve ameliyat sorunsuz tamamlandı. Yapılan patolojik incelemede pankreastaki kistin ‘müsinöz kistadenom’ olduğu saptandı ve geleceğe dönük herhangi bir risk kalmadı. Aksu’nun sağlık durumu iyi, bir süre kontrolümüz altında dinlenecek." 

MÜYORBİR Yönetim Kurulu, değerli sanatçımıza “geçmiş olsun” der ve acil şifalar diler. 

Müsinöz kistadenom nedir?

Müsinöz kistadenomlar, insanda görülen en büyük kistik yapılardır. Genelde 15-30 cm boyutlarında olurlar. Literatürde 60 cm’ye kadar büyümüş olan müsinöz kistadenomlar bulunmaktadır. İyi huylu yumurtalık tümörlerinin yüzde 25 kadarı “müsinöz kistadenom”lardır. Kötü huylu olma olasılığı azdır. Sık idrara çıkma ya da kabızlık, müsinöz kistadenomlarda sık rastlanılan yakınmalardır. Çok büyük oldukları için patlama olasılıkları yüksektir. Tedavisinde tek yol cerrahidir.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.