Fransa, Korsana Karşı İndirimli Müzik Kartı Dağıtıyor

Sosyal Ağlarda Paylaş:

ransa, gençler arasında iyice yerleşen yasadışı müzik indirme alışkanlığına karşı yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Buna göre, 12-25 yaş arası gençlerin müzik satın alması için bir “müzik kartı” hazırlanacak ve gençler bu kartı kullanarak internetten indirimli müzik satın alabilecek. Kart yaklaşık 50 Euro değerinde olacak ancak bu rakamın yüzde 50’sini Fransa devleti ödeyecek. Böylece gençler 25 Euro ödeyerek 50 Euro’luk müzik kartına sahip olacak.

Uygulamanın amacı, gençlerin korsan içerik yerine, internetten içerik alırken para ödeme alışkanlığını geliştirmeleri. Uygulamanın 2 yıl sürmesi ve her yıl 1 milyon kart satılması hedefleniyor. Yani, gençlerin dijital içeriğe para harcamaya alışması için, Fransız devleti yaklaşık 50 milyon Euro bütçe ayırmış durumda. Uygulama kapsamına pek çok müzik sitesinin dahil olması, böylece hem müzik kartının yaygınlaşması hem de içeriklerin fiyatlarının rekabet ortamında biraz daha azalması hedefleniyor.

Avrupa Komisyonu planı çok parlak buluyor ve uygulamanın rekabeti tahrif eden unsurları ortadan kaldıracağını ve yasal olmayan içerikle savaşmak için çok iyi bir yöntem olacağını savunuyor.

Fransa, kendi kültürü konusunda son derece hassas bir ülke olarak tanınıyor. Zaten devlet sık sık koyduğu vergilerle, Fransız kültürünü her alanda korumaya ve geliştirmeye özen gösteriyor. Müzik kartı da bu politikanın bir parçası. Korsanla savaşma amacının yanı sıra Fransız müziğinin korunması ve gittikçe artan Anglo-Sakson kültürün içinde kaybolmaması için devlet bu kadar büyük bir bütçe ayırıyor. Geçen senenin başında Fransa hükümeti, müzik, kitap gibi içerikler üreten Fransız yaratıcıları korumak için özel vergiler de koymuştu. Örneğin, kitap mağazalarını korumak için e-kitaplara çok dostça yaklaşmıyor ve vergilerle bu işi zorlaştırıyor. Devlet, ayrıca basılı medyayı korumak, geleneksel medyanın, çevrimiçi ve video gazeteciliği ile rekabet edebilmesini sağlamak için 18 yaşını geçen her vatandaşa bedava gazete aboneliği sözü vermişti.

Bu yönden bakıldığında, Fransa’nın sanal içeriği destekleyen müzik kartı uygulaması, koruyucu politikasıyla çakışıyor gibi görünse de aslında müzik kartında da temelde amaç Fransız kültürünü koruma altına almak. Gerçi Avrupa Komisyonu, müzik kartının, online müzik endüstrisinde çoğulculuğa ve kültürel çeşitliliğe katkı sağladığını düşünüyor ama Fransa, Fransız müziğini korumak için korsanı kontrol altına almaya çalışıyor.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.