Dijital Lisanslamalar Hakkında

Sosyal Ağlarda Paylaş:

 

Değerli üyelerimiz,

 

Dijital sistemin ilk gelişme sürecinde meslek birlikleri aktif şekilde süreçte yer aldı. Zira dijital korsanlığın önlenmesi ve sistemin gelişmesi sırasında üyelerimizin hak kaybına uğramaması için bu gerekliydi (Müzik yapımcılarının dijital haklarını da MÜ-YAP takip ediyordu). Bugün gelinen noktada dijital mecrada üyenin, sanatçının özgür olması, kararlarını kendisinin alması gereklidir.

Konuyla ilgili sorularınızın cevapları şöyle:

 

Soru 1: Haklarımı nasıl arayacağım?

Üyelerimiz, dijital mecralarla ilgili dijital hak ve gelirlerini mevcut ya da (eski albümler için) eskiden albüm çıkardıkları müzik yapımcılarından alacaklar, haklarını mevcut ya da (eski albümler için) eskiden albüm çıkardıkları müzik yapımcıları üzerinden arayacaklardır.

 

Zira; Spotify, Itunes, Youtube, Muud, Turkcell vb. dijital mecralar müzik alımlarını doğrudan müzik yapımcıları üzerinden yapmaktadırlar ve yorumcu (icracı sanatçı ücreti de dahil) ödemeleri müzik yapımcılarına yapılmaktadır. Dijital hakları MÜYORBİR takip ederken de MÜYORBİR, üyeleri ile onların çalıştıkları müzik yapımcıları arasındaki ticari ilişkilere müdahale etmiyordu. Üyelerimiz single ya da albümlerinin dijital satış gelirlerinden alacakları gelir paylaşım oranlarını müzik yapımcıları ile kendileri belirliyorlardı.

SORU 2: Yeni albüm sözleşmelerimde dijital haklarım konusunda neye dikkat etmeliyim?

Yeni albüm sözleşmelerinde dijital yani (Spotify, Itunes, Youtube, Muud, Turkcell vb dijital mecralardan) elde edilecek gelirden sanatçıya ödenecek pay oranı ve ödeme zamanı sözleşmede yazılmalıdır.

Eskiden kaset ve CD satışlarında sanatçıya ödenecek pay oranı ile ilgili madde konulurken bunun yerini artık dijital mecra aldı. Üyelerimiz, çalıştıkları veya çalışacakları müzik yapımcıları ile oturup konuşmalı, dijital satışlardan alacakları gelir pay oranını belirlemeli ve sözleşmelerine de bunu yazdırmalıdır.

 

SORU 3: Eski albümlerimle ilgili sözleşmem yok, haklarımı nasıl alacağım?

Dijital mecra, yeni bir mecradır. Eski albümlerle ilgili yapımcı ile sözleşme olmaması ya da üyenin albüm sözleşmesini kaybetmesi, dijital mecra gelirleri üzerinden yapımcıdan gelir payı isteme hakkını ortadan kaldırmaz.

Eski albümlerle ilgili olarak, eski albümlerin yapımcılarına (Eğer eski şirket albüm ya da albümleri devir etmiş ise devir alan yeni yapımcı şirkete) başvurmak, dijital satışlardan gelir payı talep etmek ve anlaşılan gelir oranı üzerinden bir protokol (sözleşme) yapmak gerekir.

 

SORU 4: Dijital alan konusunda gelir/pay oranları nedir? Ne kadar talep etmeliyim?

Dijital alandan üyenin (sanatçının) yapımcıdan talep edeceği gelir üzerinden pay oranı tamamıyla sanatçı – yapımcı arasında yapılacak anlaşmaya bağlıdır. Bu konuda net bir oran yoktur. Bu her sanatçıya ve karara göre farklılık gösterecektir. MÜYORBİR’in bir önceki dönem yapımcılarla anlaştıkları oran bu yeni dönem için belirleyici ve bağlayıcı değildir.

 

SORU 5:  Bazı yapımcılar, “Dijital hakkını MÜYORBİR’e ödüyoruz?” diyorlardı. Daha önce MÜYORBİR’e ödenen artık doğrudan bana mı ödenecek?

Yapımcı firma ile anlaşma yapmanızdan sonra bu ödeme artık yapımcıdan size ödenecek. MÜYORBİR ile yapımcılar arasında yapılan anlaşma oranı +KDV’ydi. Artık 01.01.2021 tarihinden itibaren MÜYORBİR herhangi bir ödeme almayacak. Üyenin yapımcı ile anlaştığı ya da anlaşacağı gelir oranının tamamı müzik yapımcısı tarafından doğrudan üyeye ödenecek.

 

SORU 6:  Eski albümlerimin (ya da yeni albüm yaptığım) yapımcılarının hangilerinin 31.12.2020 öncesine ilişkin dijital hakkımı MÜYORBİR’e ödeyip-ödemediğini nasıl ve nereden öğreneceğim?

Konuyla ilgili MÜYORBİR Üye İlişkileri Yetkilisi arkadaşlarımıza e-posta yollayarak bilgi alabilirsiniz. Ekip arkadaşlarımız size geçmiş bilgileriniz konusunda detaylı açıklamayı yapacaktır.

MÜYORBİR Üye İlişkileri

Sezgin Soytaşoğlu: sezgin@muyorbir.org.tr

Didem Dede: didem.dede@muyorbir.org.tr

 

SORU 7: Müzik yapımcısından dijital alanla ilgili hakkımı isterken hangi tarihten itibaren başlatacağım?

MÜYORBİR ile sözleşmeli olan yapımcılardan 01.01.2021’e kadar MÜYORBİR ödeme almıştır ve ilgili üyelerine de dağıtımı gerçekleştirmiştir. 01.01.2021 tarihi itibarıyla yeni dönemin ödemelerini konuşmak için yapımcılar ile irtibata geçmek gerekmektedir.

MÜYORBİR ile sözleşmeli olmayan yapımcılar için 01.01.2021 öncesini de ödeme için görüşebilirsiniz. Yasal zaman aşımı süresini de dikkate alarak geçmiş 5 yıllık haklarınızı da talep edebilirsiniz.

 

SORU 8: Dijital gelirlerim artacak mı, azalacak mı?

Dijital gelirlerin artması ya da azalması öncelikle sanatçının yapacağı çalışmalarla, albüm ya da şarkıların ne kadar talep gördükleri ile alakalıdır. Ancak, dijital mecra doğrudan SANATÇI-YAPIMCI DİYALOG VE ANLAŞMASI İLE YÜRÜTÜLDÜĞÜNDE, SANATÇI BAKIMINDAN DAHA YARARLARI OLACAĞI, BU DURUMUN SANATÇININ GELİRLERİNİ ARTTIRACAĞI AŞİKARDIR.

 

SORU 9: Dijital haklarımız (dijital alan) kavramı içine hangi mecra ya da platformlar giriyor?

Spotify, Itunes, Youtube, Muud, Turkcell vb. müziğin, şarkıların müzik dinleyicilerine streaming (dinleme), download (indirme) şeklinde satış ve kullanıma sunulduğu mecralardaki gelir paylaşımı sanatçı - yapımcı arasında yürütülecektir. Müzik dinleyicisinin, istediği şarkıyı/sanatçıyı seçebildiği platformlarda MÜYORBİR olmayacaktır. Ancak dijital yayıncılık dediğimiz Digitürk, D-Smart, Netflix, Exxen, Gain TV, web radyo ve web tv’ler vb. dijital televizyonlar MÜYORBİR yetki alanındadır. 

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.