Dijital Alan Lisanslaması ile ilgili önemli duyuru

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Sayın Üyemiz,

 

Meslek birliğimiz genel kurulunun yönetim kuruluna verdiği yetki kapsamında 31.12.2020 tarihine kadar üyelerimizin dijital müzik mecraları ile ilgili hakları MÜYORBİR tarafından takip ve tahsil edilmiş ve dijital müzik mecralarından tahsil edilen  gelirler dağıtım yönergesi kapsamında üyelerimize dağıtılmıştır.

 

Dijital müzik endüstrisinin ilk 10 yıllık gelişme sürecinde dijital müzik alanındaki lisanslamalarda meslek birlikleri aktif şekilde yer almıştır ve bu bir bakıma bu süreçte gerekli ve yararlı olmuştur. Fakat dijital müzik alanındaki hızlı gelişme , dijital müzik alanının meslek birlikleri (toplu hak yönetimi) tarafından değil üyenin (yorumcunun)  kendisi tarafından yönetilmesini adeta zorunlu kılmaktadır. Geçmiş dönemde müzik endüstrisindeki fiziki satışların  yerini alan dijital satışlar, yorumcunun yapımcısı ve/veya müzik servisi veren şirketlerle ticari görüşmelerini birebir yapması yorumcunun ticari faydasınadır.

 

Bu kapsamda dijital müzik mecralarının doğrudan yorumcunun (üyenin) kendi  yönetiminde olmasının gerekliliği, üyelerimizin  dijital alanda hak ve gelirlerini yapımcıları ile serbestçe belirlemeleri, üyelerimizin (yapacağı) albüm, single vb dijital müzik alanının üyelerimizin kendi tercih ve yetkilerinde bırakılmasındaki fayda ve sair unsurlar dikkate alınarak; Yönetim Kurulu’muzun aldığı karar gereği MÜYORBİR 31.12.2020 tarihinden sonra geçerli olmak üzere (IP TV, internet radyoları, dijital tv/dijital radyo ,dijital/web yayınları hariç olmak üzere)  dijital müzik mecraları ile ilgili olarak lisanslama faaliyeti yapmayacaktır.

 

Bu kapsamda üyelerimiz, gerek eski albümleri gerekse yeni yapacakları albüm, single vb çalışmaları ile ilgili olarak müzik yapımcıları ve/veya dijital müzik mecraları ile yapacakları sözleşmeler ve anlaşmaları ve de gelir paylaşım oranlarını bizzat ve tamamı ile üyelerimiz (MÜYORBİR’den bağımsız şekilde) kendileri müzik yapımcıları ile diledikleri şekilde belirleyebilecekler, diledikleri şart ve şekillerde anlaşabileceklerdir.

 

Meslek Birliğimizin üyelerimize desteği devam edecek olup, önümüzdeki günlerde konuya ilişkin daha kapsamlı bilgilendirme yapılacaktır.

 

Bilgilerinize sunarız, saygılarımızla,

 

MÜYORBİR-MÜZİK YORUMCULARI MESLEK BİRLİĞİ

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.