Bir Türk ve Bir Ermeni Müzisyenin Sanat Şöleni

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Ermeni asıllı ünlü piyanist Şahan Arzruni'nin keman sanatçısı Cihat Aşkın'la verdiği Türk-Ermeni Klasik Müzik konseri büyük ilgi gördü.  

ABD'nin New York kentinde ünlü "Carnegie Hall" Konser Salonunda, Ermeni asıllı ünlü piyanist Şahan Arzruni'nin keman sanatçısı Cihat Aşkın ile verdiği Türk-Ermeni Klasik Müzik konseri büyük ilgi gördü.

New York Başkonsolosluğunca düzenlenen konserde piyanist Arzruni 2 saat boyunca zaman zaman solo, zaman zaman da Cihat Aşkın ile birlikte Türk ve Ermeni klasik müzik bestecilerinin eserlerini yorumladı.

ABD'de yaşayan Türk toplumu ve Ermeni toplumunun büyük ilgi gösterdiği konserde, Adnan Saygun, Yüksel Koptagel, Ferid Alnar ve Cihat Aşkın'ın eserleriyle birlikte Komitas, Alan Hovhaness, Aram Khachaturiyan, Sergey Aslamazyan gibi Ermeni bestecilerin eserleri de çalındı. Konserde Arzruni'nin piyanoda, Aşkın'ın da kemanda çaldıkları "Sarı Gelin" türküsü de izleyicilerden büyük alkış aldı.

Konserin sonunda uzun süre ayakta alkışlanan Arzruni ve Aşkın seyircileri selamlarken birbirlerine de sarıldılar ve öpüştüler. Konseri izlemeye gelen kalabalık izleyici kitlesi arasında ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Yıldız Kenter, ünlü orkestra şefi Gürel Aykal, Türkiye'nin ilk kültür bakanı Talat Halman'ın eşi Seniha Halman da vardı. Konseri Amerikalı gazeteciler de izledi.

Arzruni: "Bu Tarihi Bir Gün, Van'da Başladı, Burada Devam Ediyor"

ABD'de yaşayan İstanbul doğumlu ünlü piyanist Arzruni konserin ardından gazetecilerin sorularına karşılık şöyle konuştu:

"Tabii benim için önemli bir gün. Carnegie Hall'da piyano çalmak, özellikle bu konseri Türk ve Ermeni toplumları için vermek benim için çok önemli. İnşallah bugünü unutmayız ve yine böyle bir konseri yapabiliriz, bu başlangıç olacak, ilk adımımız bu. Yürüyeceğiz, sonra da koşacağız, bu tarihi bir gün."

Türk ve Ermeni müziğinde benzerliklerin bulunduğunu ama ayrı dil köklerine sahip oldukları için melodilerin de bazen farklılaştığını söyleyen Arzruni, "Bunları göstermek ve dinlettirmek istedim" diye konuştu.

Keman sanatçısı Cihat Aşkın da yaptığı açıklamada, son derece duygulu olduğunu, Şahan Arzruni ile birlikte çalmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu, Arzruni'nin "olağanüstü büyük bir sanatçı" olduğunu belirtti.

Aşkın: "Özlenen Bir Konserdi, Yüzyılın Konseriydi"

Aşkın şöyle konuştu:

"Bence bu konser, yüzyılın beklenen konseriydi. New York'ta Carnegie Hall'da olması çok ayrı bir anlam katıyor buna, çünkü Türk-Ermeni dostluğu, kardeşliği bence bu tür olaylarla pekişmeli, daha da ileri gitmeli. Bütün olumsuzluklara rağmen, bütün isteksizliklere rağmen bizler sanatçı olarak yol alıyoruz bu yarışta. Özlenen bir konserdi, yüzyılın konseriydi, çok çok önemliydi. Bu bir başlangıç olacak diye ben umut ediyorum. Bundan sonra sanatın dışında, ülkeler arasında da çok iyi bir diyalog başlayacak ve biz Şahan'la beraber bu diyalogun mimarlarından biri olacağız diye düşünüyorum. Bunun için çok mutluyuz ve geleceğe umutla bakıyoruz."

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da yaptığı açıklamada, konserin gayet güzel geçtiğini, katılımın da son derece iyi olduğunu söyledi. Akdamar Kilisesinin açılışı nedeniyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Dışişleri Bakanlığının ortak düzenlediği program çerçevesinde piyanist Arzruni'nin Van'da konser verdiğini anımsatan Samsar, "Aynı konseri biz burada da izleyicilere dinletmek istedik. Bir Türk keman sanatçısı ile İstanbul doğumlu bir Ermeni piyanistin Türk ve Ermeni bestecilerin eserlerini burada çalmalarını istedik. Ben bu konseri olumlu bir ilk adım olarak görüyorum, bunun devamı gelecektir eminim" dedi.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.