BİR İSTANBUL KLASİĞİ

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Bu yıl 39’uncusu düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali başladı. Programda Gidon Kramer, Renee Fleming, Hilary Hahn gibi son derece önemli isimlerin de bulunduğu 600’den fazla sanatçı var.

Türkiye’nin en önemli klasik müzik etkinliklerinden, İstanbul Kültür Sanat Vakfı İKSV tarafından İstanbul Müzik Festivali 4 Haziran Cumartesi gecesi Aya İrini’deki konserle başlıyor. Bu yıl 39’uncu kez düzenlenen festivali 2006 yılından bu yana Borusan Holding destekliyor. 29 Haziran’a kadar 600’den fazla yerli ve yabancı sanatçının konser için sahneye çıkacağı festivalin önemli konukları var. Öne çıkan bazıları şöyle:

Açılış gecesinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası şef Sascha Goetzel yönetiminde piyanist Lara Melda’yı konuk edecek.

“Festival Özel Konseri” başlığı altında günümüzün en olağanüstü seslerinden biri olarak değerlendirilen soprano Renee Fleming’i Aya İrini’de izleyebileceğiz (22 Temmuz).

Ünlü şef ve kemacı Gideon Kramer’in orkestrası Kremerata Baltica ile sergileyeceği performans merakla bekleniyor. Kanadalı Bach tutkunu ünlü piyanist Glenn Gould’a adanan konser yine Aya İrini’de (10 Haziran).

Borusan Filarmoni 21 Haziran’da iki Grammy ödüllü dünyaca ünlü kemancı Hilary Hahn’a eşlik edecek. 31 yaşındaki Hahn yüzyılımızın en büyük klasik müzik yetenekleri arasında gösteriliyor.

19 Haziran’daki “Yüz Yüze” festivalin en ilgi çekici performanslarından biri olarak değerlendiriliyor. Kanunda Ruhi Ayangil ile udda Ara Dinkjian Galata Mevlevihanesi’nde buluşacak ve bu mistik ortamda birbirlerine eşlik edecekler.

Festival 21 gün boyunca Aya İrini ve Galata Mevlevihanesi dışında Çinili Köşk, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Süreyya Operası, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası, İstanbul Modern, Santralistanbul Enerji Müzesi’nde de izlenebilecek.  Biletler Biletix üzerinden ya da İKSV ana gişeden alınabilir. (www.iksv.org)

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.