Beklan Algan Aramızdan Ayrıldı

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Ünlü tiyatro sanatçısı Beklan Algan, kanser tedavisi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde hayatını kaybetti. Aynı zamanda yönetmen, araştırmacı ve eğitmen olan 77 yaşındaki Algan, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapılan törenin ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Muhsin Ertuğrul'da düzenlenen törende kısa bir konuşma yapan Ayla Algan katılanlara teşekkür etti. Kızı Sevi Algan babasının son nefesine kadar tiyatroyu düşündüğünü ve onu gelecek kuşaklara aktarabilmek, ölümsüz kılabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Çok sayıda tiyatrocunun konuşma yaptığı törende Algan'ın hayatından kesitler aktarıldı. Konuşmaların ardından Algan, son yolculuğuna uğurlanmak üzere Teşvikiye Camii'ne ardından da Aşiyan Mezarlığı’nda götürülerek toprağa verildi.

MÜYORBİR ailesi olarak Beklan Algan’a Allah’tan rahmet, tüm ailesine, sevenlerine ve tiyatro dünyasına başsalığı dileriz. 

 

Beklan Algan

1933 yılında Erzurum'da doğan Algan, 1952 yılında Robert Koleji’ni bitirdikten sonra tiyatro sanatçısı Ayla Algan ile evlendi. Tiyatroya olan ilgisinden dolayı eşi ile birlikte Amerika'ya giderek sahne eğitimi aldı.

1960 yılında Türkiye'ye dönen oyuncu, Muhsin Ertuğrul yönetimindeki İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'na girdi. Bu yıllarda birçok oyun yöneten ve ödüle layık görülen Algan, 1980 yılında Almanya'ya giderek tiyatro araştırmaları yaptı. 1988’de Şehir Tiyatroları'nda, Tiyatro Araştırmaları Laboratuarı (TAL)'nı kurdu ve yönetti. Beklan Algan, İBB Şehir Tiyatroları'ndan 1998 yılında emekli oldu ve eğitmenlik yapmaya devam etti.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.