Beatles Tüm Şarkılarıyla İnternette

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Efsanevi müzik grubu The Beatles, artık tüm şarkılarıyla internette. Grubun 13 stüdyo albümü, bundan böyle Apple şirketinin iTunes programıyla internetten indirilebilecek. Ayrıca Beatles'ın tüm şarkıları tek tek de satın alınabilecek.

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr’dan oluşan The Beatles’ın (nam-ı diğer 'muhteşem dörtlü' ) dağılmalarının üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen büyüsü yok olmuyor. Grup dağıldıktan 39 yıl sonra bile, 2009 yılında ABD’de 3.3 milyonla en çok satan üçüncü albüm oldu. The Beatles’ın albümleri son 10 yılda da toplam 30 milyon satıldı.

Geçen yıl piyasaya çıkan 13 albümlük ‘box set'le çok büyük bir satış başarısı yakalayan topluluğa olan bu büyük ilgi karşısında beklenen atak online müzik alanında yüzde 90’lık pazar payına sahip olan Apple’dan geldi. The Beatles dünyanın en büyük dijital müzik mağazası iTunes'la anlaşmaya vararak uzun süredir direndiği dijital çağa tam anlamıyla adım atmış oldu.

Anlaşma sonrasında efsane grup Beatles’ın tüm şarkıları bir araya getirildi ve topluluğun albümleri ve şarkıları tek tek internetten indirilmeye başlandı. The Beatles, tüm albümleriyle iTunes'un en çok indirilen ilk 100 albüm listesinde kendine hemen yer buldu. Bunlar arasında ‘Abbey Road’ adlı kayıtları en çok indirilen dördüncü albüm konumunda. En çok indirilen ilk 100 şarkı listesinde de Beatles 23 şarkısıyla tartışılmaz bir üstünlük kurmuş durumda.

Beatles'ın 13 albümünün elden geçirilmiş stereo ve mono kayıtları geçen yıl CD ve dijital formatta, set halinde satışa sunulmuştu. Ancak şarkıların tek başına internette satışına izin verilmiyordu.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.