Avrupa Türk Sanatçıları Bekliyor

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Biri Berlin diğeri Paris'te 'misafir sanatçı' programı Türk sanatçıları bekliyor. Amaç, kültürleri kaynaştırmak…

Türk sanatçıların dünya çapında bienal ve sergilerde ağırlanması, Türk yazarların kitaplarının pek çok dile çevrilmesi, Avrupa sanat dünyasını da harekete geçirdi. Avrupa'da iki sanat programı Türk sanatçıları misafir etmek için hazır bekliyor. Biri Paris'te diğeri Berlin'de iki misafir sanatçı programı, Türk sanatçıları ağırlayacak, onları kendi kültürleriyle tanıştıracak. Bu misafir sanatçı programları aslında uzun yıllardır devam ediyor. Berlin'de devam etmekte olan DAAD adlı programa daha önce Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ferit Edgü, Tezer Özlü ve geçen yıl da Sema Kaygusuz misafir sanatçı olarak katıldı. Kaygusuz, dünyanın her yerinden 20 sanatçıyla birlikte ağırlandığını ve bu durumun kendi edebiyatını olumlu etkilediğini söylüyor: "Bir dosyayla programa başvurdum. Berlin'de beni bir eve yerleştirdiler. Bir yıl burada ağırlandım. Ne yazı ne de başka bir şey hiç sorumluluğum yoktu. Onların istediği kendi kültürlerinin içinde yazarı ağırlayarak, yazarın dünyasında bu kültüre yer vermesini sağlamak. Kaldığım yerde komşularımdan biri Björk'ün söz yazarıydı, diğeri operacı. Ben de, nasıl başka türlü bir edebiyat türü yazılabilir, diye düşündüm. Okuma programlarına katıldım, yazarlarla, eleştirmenlerle tanıştım, denemeler yazdım. Bu yepyeni yerde sınırlarınızı zorladığınızı hissediyorsunuz." Program 1963'ten bu yana dünyanın her yerinden yazarları ağırlıyor.

28 Ekim Son Gün

Paris'te Türk sanatçıları ağırlayan diğer program ise Cite de Arts. Bu program da 1965'ten bu yana, Türk çağdaş sanatçılara iki ayla bir yıl arasında değişen bir süreliğine ev ve atölye veriyor. Sanatçılar burada kalarak üretmeye devam ediyorlar. Bu program da Komet'ten Ömer Uluç'a, Handan Börüteçene'den İdil Biret'e pek çok önemli ismi ağırladı. Geçtiğimiz yıllarda ise çağdaş sanatçı İnci Eviner programa katıldı. Eviner, "Sanata konsantre olmak için, sadece sanatla ilgilenebilmek için çok iyi bir program. Hiçbir şey beklenmiyor karşılığında. 20. yüzyılın başkenti olan Paris'te araştırma yapma, sanatçılarla tanışma müzeleri gezme imkanı buluyorsunuz. Dünyanın her yerinden gelen sanatçılarla tanışıyorsunuz. Paris'te modernizmi, modernizmin geçmişle hesaplaşmasını görüyorsunuz. Bu birikim size ilham veriyor," diyerek programın faydalarını anlatıyor. İKSV tarafından Kültür ve Dışişleri bakanlıkları himayesinde düzenlenen programa katılmak isteyenlerin başvurularını 28 Ekim'e kadar mail yolu ile citedesarts@iksv. org adresine iletmesi gerekiyor.

Berlin İçin Paneller Bile Düzenleniyor

Berlin'de düzenlenen 20 sanatçıyı ağırlayacak olan programın tanıtılması için İstanbul'da bir dizi etkinlik düzenleniyor. 27 Ekim'e dek çeşitli mekanlarda paneller gerçekleştirilecek. Ayrıca tanıtım kapsamında bugünden 27 Ekim'e dek Şişhane'de bulunan İKSV binasında 12. İstanbul Bienali sanatçıları Nazım Hikmet Richard Dikbaş, Cevdet Erek, Martha Rosler ve Florin Tudor, atölye düzenleyecek. Program hakkında bilgi almak ya da katılmak isteyenler narbutovic.berlin@daad.de adresine mail atabilir.

Kaynak: www.sabah.com.tr/kultur_sanat

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.