Arif Mardin Belgeseli Grammy'ye Aday

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Arif Mardin'in hayatını beyazperdeye taşıyan oğlu Joe Mardin, babası için hazırladığı belgesel ile 'en iyi müzik filmi' dalında Grammy'ye aday oldu.

Dünyaca ünlü müzik yapımcısı Ahmet Mardin'in hayatını ve son solo albüm çalışmasını anlatan belgesel film Şehrin En İyi Kulakları: Arif Mardin'in Hikâyesi/The Greatest Ears In Town: The Arif Mardin Story, 'en iyi müzik filmi' dalında şubatta yapılacak 53. Grammy Ödülleri'nde aday oldu. 2005'te kansere yakalandığı sırada üzerinde çalıştığı solo albümden yola çıkarak hazırlanan belgeselle Mardin'in müzik dünyasındaki önemi ilk kez beyazperdeye yansıtılmış oldu.

Arif Mardin'in ölümünün ardından oğlu Joe (Yusuf) Mardin'in yapımcılığında dört yılda hazırlanan belgesel, Los Angeles'te düzenlenecek Grammy Ödülleri'nde yarışacak. 20. yüzyılın en önemli müzik yapımcısı ve aranjörlerinden biri kabul edilen Arif Mardin, 2006 yılında, New York'ta pankreas kanserinden hayata veda etmişti. Profesyonel müzik hayatına ABD'de, Atlantik Plak'ta Ahmet Ertegün ile başlayan Mardin, yapımcı ve aranjör olarak Aretha Franklin, Bette Midler, Whitney Houston, Barbra Streisand, The Bee Gees, David Bowie, Willie Nelson, Diana Ross, Queen, Ringo Starr, Chaka Khan, Phil Collins and Norah Jones gibi isimlerle çalışmalara imza attı. Ölmeden önce, kendi yazdığı şarkılardan oluşan Bütün Arkadaşlarım Burada/All My Friends Are Here albümünün hazırlık aşamasından görüntülerin yer aldığı belgeselde, şarkıların oluşum hikâyesi konu ediliyor, Mardin'in Amerikan müzik endüstrisindeki önemi anlatılıyor ve sanatçı dostlarının düşüncelerine yer veriliyor.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.