Altın Portakal Heyecanı Başladı

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Antalya Büyükşehir Belediyesi AKSAV işbirliğinde düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, “Açılış ve Onur Ödülleri Töreni” ile başladı.

Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) ile Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve eşi Günseli Akaydın’ın ev sahipliğindeki resepsiyona Türk sinemasının ünlü isimleri katıldı.

Akaydın, yarım asırdır emin adımlarla yürüyen Altın Portakal Film Festivali’nin büyüyerek kök salmasına herkesin tanıklık ettiğini kaydetti. Daha sonra gerçekleşen açılış törenine kırmızı halıdan geçerek gelen sanatçılara, vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu.

Gecede, Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar, Halit Akçatepe, Mehmet Dinler ve dünyaca ünlü sanatçı Rustam Ibragimbekov’a ’Yaşam Boyu Onur Ödülü’ verildi. Rutkay Aziz, “Sanatta Sosyal Sorumluluk”, Suna Selen “Yıldırım Önal Anı”, “Godzilla” lakaplı sinema emekçisi Selahattin Geçgel ise “Emek” ödülü aldı.

Ödülünü Zuhal Olcay’ın elinden alan Rutkay Aziz, 1979 ve 1980 yıllarında sansür ve darbe nedeniyle yapılamayan film yarışmalarının ödüllerinin 30 yıl sonra sahiplerini bulacağını belirterek bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurguladı.

Perran Kutman’a ödülünü veren Şevket Altuğ “Türkiye’nin en büyük kadın oyuncularından birine bu ödülü vermek büyük onur” dedi. Kutman ödülü alırken gözyaşlarını tutamadı.

Tuncel Kurtiz'e ise ödülünü İngiliz Şarkıcı Oyuncu Yönetmen Jane Birkin verdi. Birkin, ödülü vermek için çıktığı sahnede Kurtiz'in elini öptü.

Tuncel Kurtiz, “Yılmaz Güney bana iki kanat taktı. 'Umut' ve 'Sürü'. Ben bu iki kanatla Avrupa'da uçtum. Yılmazcığıma buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bana hayat verdi” dedi.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.