'Albüm Fiyatları 1 Pound Olmalı'

Sosyal Ağlarda Paylaş:

15 yıl İngiltere’de Warner Music’i yöneten Rob Dickins’ın önerisi…: “Albüm fiyatları 1 Pound civarında olmalı”. Dickins, bu radikal fiyat düşüşünün korsanı yenmeye ve albüm satışlarını hızlandırmaya öncü olacağı düşüncesinde.

BBC’de yayınlanan muhabir Ian Young’ın haberine göre; 1983-98 yılları arasında Warner Music’te görev yapmış ve Madonna, REM ve Simply Red gibi isimlerle çalışmış olan Rob Dickins’ın albüm fiyatları için öne sürdüğü bu "devrim" fikri, birçok müzik şirketi tarafından şüphe ile karşılandı.

Manchester’da ‘In The City’ isimli bir müzik konferansında konuşan Dickins, albüm fiyatlarının zaten fiyat savaşları ve azalan talep ile aşağı itilmiş olduğunu ve daha fazla düşme olasılığının da bulunduğunu belirtti: “Ben Warners’da çalışmaya devam ederken, bir albüm 12,99 pound’a satılabilirdi; şimdi ise 6,99 hatta belki de 5,99 pound etiket fiyatıyla satılabilir. Eğer müzik şirketleri fiyatlarda düşüşe karar verirse, dinleyiciler albüm alırken iki kere düşünmeyeceklerdir.”

‘Dinleyici Müziğe Para Harcamaktan Mutlu Olacak’

REM grubunun menajeri Bertis Downs ile bir tartışma sırasında yorum yapan Bay Dickins dinleyicilerin küçük ödemeler yapacakları bir "mikro-ekonomi" sistemini savundu.

“Siz bir REM hayranısınız ve grubun 10 albümüne sahipsiniz. Diyelim ki grup, yeni bir albüm çıkardı, siz bu albümü isteyip istemediğinizi bir süre düşünür, ona göre alırsınız.

Eğer bir mikro-ekonomiye sahip olursak, sadece ‘REM’i seviyorum’ düşünceniz bile albümü satın almanıza neden olacak. Yani fiyatı hiç düşünmeyeceksiniz. Sistem bu şekilde işlerse bir dereceye kadar korsanlık da çöker. Çünkü insanlar sevdikleri müziğe para ödemekten mutlu olacaktır.”

Rob Dickens’ın senaryosuna göre, plak şirketleri, konser biletleri gibi başka kaynaklar sayesinde "büyük para" yapabilcek.

Mr Dickins konferansta bu durumu bir örnekle açıkladı; “Prince benzer bir rota izledi ve 2007 yılında Mail on Sunday gazetesiyle kendi albümü ‘Planet Earth’ü hediye etti. Hayranları gazete fiyatı kadar az bir miktara albümü satın almış oldu ve Prince’nin O2 Arena’daki 21 gece verdiği konser biletlerinin tamamı satıldı.”

Sektörün Benimsemesi Zor

Rob Dickins İngiltere plak şirketleri temsilcisi olan ve 1986-2002 yılları arasında dört kez İngiltere Brit ödüllerini düzenleyen British Phonographic Industry’a başkanlık yapmış bir isim. Buna rağmen Dickins’ın fikirlerinin müzik endüstrisi tarafından benimsenmesi pek de mümkün değil. Zaten düşüncesine karşı yapılan yorumlarda bunu göstermektedir;

Paul Quirk, (Entertainment Retailers Association-Eğlence Sektörü Derneği) “Rob Dickins 14 poundluk CD’ler döneminden yararlanan ve müziğin kötü gidişatında iş başında olan yöneticiler döneminden. Bu nedenle ondan 1 poundluk albüm fikrini duymak ironik. Basit aritmetik belirtiler göstermektedir ki bu girişim umutsuzdur.”

N Dubz ve Russell Watson gibi müzisyenlerin menajeri Jonathan Shalit, bu fikri "tamamen saçma öneri” olarak nitelendirdi ve ekledi; “Şimdi bir şişe su almak isteseniz, 1 pound.  Müziğin en küçük parçası bile sanatın en değerli parçasıdır. Eğer insanların buna saygı ve değer göstermesini istiyorsanız, çok yüksek miktarda olmasa da müziğin kayda değer bir ücreti olması gerekir.”

Müzik endüstrisi haber bülteni CMU’nun editörü Chris Cooke ise majör plak şirketlerinin “büyük ölçüde buna karşı” olacaklarını düşündüğünü belirtti. “Bu bir kumar.  Bir defa fiyatta bu kadar büyük indirim yapılırsa bir daha geri dönülemez. Bu büyük bir risk ve plak şirketleri buna direnecektir. Aslında Rob Dickins yalnız değil. Plak şirketleri dışında bu şekilde düşünen çok sayıda kişi var. Bekli de gelecekte bu sistem gerçek olacak.”

Rob Dickins’ın önerisi müzik sektöründe olumsuz ve umutsuz karşılansa da ileride ne olacağı bilinmez. Böyle bir sistem uygulanırsa, bunu takip eden gelişmeler acaba Dickins’ın tahmini gibi mi; yoksa karşı görüşlerin düşüncesi gibi mi olur? Bunu ancak değişime ve gelişime açık müzik sektöründeki ilerlemeleri takip ederek bilebileceğiz…

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.