NURDAN İPEK’İN YENİ MAXİ SİNGLE’I

Sosyal Ağlarda Paylaş:

NURDAN İPEK’İN YENİ MAXİ SİNGLE’I

Anadolu türkülerine yön veren Bozlak kültürünün beşiği Kırşehir’de dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimini doğduğu kentte bitiren Nurdan İpek,her Kırşehirli gibi türkülerle yoğruldu.
Burdur Eğitim Enstitüsü’ne 1 yıl devam ettikten sonra, ikinci kez girdiği üniversite sınavında Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine bölümünü kazanan İpek,üniversiteli arkadaşlarıyla kurduğu grupla okuduğu kent olan Isparta’lıların dikkatini çekmeyi başardı. Mühendislik eğitimiyle birlikte yürüttüğü müzik çalışmaları sırasında, pek çok kent’te konser ve sahne çalışmaları da yapan türkülerin yoldaşı Nurdan İpek; 1991 Yılında katıldığı ses yarışmasında Isparta İl birinciliğiyle ve 1993 Yılında TRT’nin açmış olduğu ses yarışmasında da    TRT Antalya bölge ikinciliğiyle başarısını taçlandırdı.
Müziğin büyülü sesi Nurdan İpek, genç bir mühendis olarak okulundan mezun olduğunda da müziğin peşini bırakmadı.
Önce Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne, ASM halk müziği kursuna ardından da İstanbul Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği bölümüne eğitimini pekiştirmek için belli aralıklarla devam etti. O yıllarda gitar dersleri aldığı İzi Eli’nin yönlendirmesiyle kendine özgü saundlar ile Anadolu tarzında ön çalışmalar yapan İpek; 1970’li yılların müzik tınılarını 2000’li yıllara taşımaya karar verdi. Nesimi’den Aşık Veysel’e uzanan yelpazenin sevilen türkü ve bestelerinden oluşan ilk albümü “BİZİM SEVDAMIZ” la albümlü sanatçılar kervanına katıldı. “Kent Türküleri” nin yeni ismi İpek, bozlak yanık sesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış ve sadece otantik türkülerde değil, yeni bestelerde de başarılı yorumculuğunu ortaya koymuştur. İkinci albümü “TÜKENDİ SEVDAN” ‘ı  2,5 yıllık bir ön çalışmanın peşinden sevenlerine sundu.
2001 yılında özel bir kanalın halk oylamasıyla desteklemiş olduğu yarışmanın Halk Müziği dalında “Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçısı” seçildi. Yüzyıllar ötesinden gelen derin kültür tınılarına; 3.albümü “VAKTİ GELDİ” ile  2004 yılında can veren Nurdan İpek, idealist bir pencereden baktığı tüm çalışmalarıyla müzikseverlere seslendi.
2004 yılından günümüze kadar medyada bir çok çalışma da yer alan ipek ; 2015’in mart  ayında “İZMİR AĞLIYOR” isimli yapıtını  İber Müzik etiketiyle sizlere sunarak  kaldığı yerden kaliteli müzik üretimine devam etmektedir..Bu çalışma da  söz ve müziği Nurettin Rençber’e ait “ağlama yar” ;sözü Dilber Saka’ ya müziği Yücel Arzen’ e ait “Hallarımı Sorma” eserlerinin yanı sıra tüm bu şarkıların aranjör ve yönetmenliğini üstlenen Yaşar Aydın’ a ait “İzmir Ağlıyor” adlı bestede bulunmaktadır.Albümler için ara bir çalışma niteliğinde olan bu çalışma; sevda ve aşka dair tüm umut verici güzellikleri sunmayı hedeflemiştir.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.