2. Uluslararası Barikat Film Festivali

Sosyal Ağlarda Paylaş:

Engelliler, engellerini Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi'nde 2. Uluslararası Barikat Film Festivali ile aşacak.

Başkanlığını Hüseyin Nacar’ın üstlendiği bu yıl ikincisi düzenlenecek festivalde, pek çok ülkeden yarışmaya katılacak uzun ve kısa metrajlı filmler yer alacak.

Dört gün sürecek festivalin etkinlikleri ise şu şekilde;

2 Aralık’ta saat 18.00’da İnönü Stadı’nda ses sanatçılarının katılacağı müzik dinletisiyle başlayacak olan etkinlik saat 20.30’da görme engellilerle ünlü sanatçı ve eski futbolculardan oluşan takımların futbol karşılaşması ile son bulacak.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde saat 16.00’da Taksim Tünel’den Taksim Meydan’ına bir yürüyüş gerçekleşecek. Yürüyüşte yabancı ülke temsilcileri ve sanatçılar tekerlekli sandalyelerde veya gözleri bağlı şekilde bu etkinliğe katılacaklar. Saat 20.00’da ise Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş yerleşkesinde film festivalinin açılışı gerçekleşecektir.

4 Aralık tarihinde saat 11.00’de başlayacak olan film gösterimleri her yaş grubuna hitap ettiği gibi işitme ve görme engellilerin izleyebileceği şekilde saat 22.00’a kadar devam edecektir.

5 Aralık’ta ise aynı saatte başlayacak olan film gösterimlerinden sonra saat 19.00’da ödül töreni ile festivalin kapanışı gerçekleşecektir.

Bu etkinliklere katılmak ve destek olmak isteyen üyelerimiz Müyorbir’e 18 Kasım tarihine kadar bildirebilirler…

info@muyorbir.org.tr

 irmak.oner@muyorbir.org.tr

Tel: 02122417476

 

Projenin Kısa Tanımı;

“Uluslararası Engelliler Barikat Film Festivali" engellilerin beklentilerini, duygularını, hayata bakışlarını, yaşama katılımlarını, hayatın içinde aktif rol alarak üretici bir düzeye erişebilmelerini, çağın en etkili ve en yaygın iletişim aracı olan sinema yoluyla ortaya koyabilecek ilk “uluslararası” film festivali.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek festivalde, pek çok ülkeden yarışmaya katılacak uzun ve kısa metrajlı filmler yer alacak. Filmlerin tamamında “engellilik” temasının işleniyor olması katılım için ön koşul kabul ediliyor. Bu koşul, bazen senaryo, bazen oyuncu bazen de yönetmen, yapımcı gibi paydaşlardan bir ya da birkaçında karşımıza çıkıyor. Farklı ülkelerden ve Türkiye'den başvuruda bulunan ve jüri tarafından seçilen engellilerin konu alındığı belgesel, kurmaca, animasyon türlerinde kısa ve uzun metrajlı filmlerin yer aldığı ve 3 gün boyunca sürecek bir gösterim yapılacak. Bu filmler görme engeliler için sesli betimleme, işitme engelliler için Türkçe alt yazılı olarak engellilere göre düzenlenecek.

Dünya’da ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bu özel gösterimler, projeyi diğer festival çalışmalarından ayıran en önemli özellik olarak ele alınmakta.

Festivale katılım için, filmin bir VHS video kaseti ya da DVD'si (PAL veya NTSC formatında) ve film ile ilgili basılı malzemeler festival bürosuna yollanmalıdır. Yollanan malzemeler iade edilmeyecektir. Filmlerinizi festival bürosuna 15 Kasım 2011 tarihine kadar gönderebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için www.barikatfilmfestivali.com

Copyright © 2017 Tüm Hakları Müyorbir'e aittir.